יועצי מס יורשו להנפיק אישורים לעצמאים ולייצגם בביטוח הלאומי

חוק חדש שיעבור בקרוב בכנסת יאפשר ליועצי מס שמטפלים בתיקים של לקוחות עצמאיים, להעניק להם אישורים שונים כמו על גובה שכר חודשי או הכנסות עבור גופים שונים.

כיום רשאים רק רואי חשבון ועורכי דין לנפק אישורים כאלה הדרושים לצרכים שונים במגעם עם השלטונות והעיריות. עוד נקבע כי יועצי מס יוכלו לעבור התמחות ברשות המסים ותבוטל ההבחנה בין יועצי מס

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר בדיון כי "ביטול ההבחנה המיותרת והלא מוצדקת בין יועצי מס לרואי חשבון בייצוג מבוטחים בפני הביטוח הלאומי, גם היא בשורה חשובה, בעיקר עבור המבוטחים. על פי רוב מדובר באנשים קשי יום או עצמאיים שמתמודדים עם המון ביורוקרטיה, שההבחנה שהיתה קיימת אילצה אותם לא אחת לפנות לצורך הייצוג בפני הביטוח הלאומי לעורכי דין או רואי חשבון, דבר שהיה כרוך בהוצאות כספיות גדולות. ומעבר לכך, ההבחנה יצרה אפליה קשה ולא מוצדקת שפגעה ביועצי המס. אני שמח שהמצב הזה יסתיים מעתה".

מנהל רשות המסים, משה אשר: "התיקונים לחוק ייעוץ המס הם על בסיס ניסיון בתחום היכולת לתת אישורים פעילויות שיועצי המס ממילא עושים בתיקים בהם הם מטפלים. לא ראוי להפלות ביחס לרואי חשבון ועורכי דין. הצעת החוק מיישרת קו בין יועצי המס לרואי החשבון ועורכי הדין".

נציג רשות המסים, שי אהרונוביץ' אמר בדיון בכנסת כי "יועצי מס צריכים תעודת בגרות, תעודת יושר, סדרת בחינות מקצועיות די מורכבות. לא דרוש תואר אקדמי אך מסלול רציני שלוקח שנתיים של לימודים: 4 בחינות לא קלות, בחשבונאות ו-3 במיסים והתמחות של שנה במשרד יועצי מס, רואי חשבון או ברשות המיסים. יש בין 2,000 ל-2,500 יועצי מס לעומת 11,000 רואי חשבון. רבים מיועצי המס הם מהמגזר החרדי, כולל נשים חרדיות רבות".

 

עניין מרכזי