חוק איסור חלוקת שקיות במרכולים אושר לקריאה אחרונה – מחירה 10 אג’

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה היום פה אחד להעביר את חוק השקיות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. החוק אוסר חלוקת שקיות בחינם ברשתות השיווק הגדולות וכל שקית תעלה 10 אגורות.

 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי התגאה בחוק שרבים יתעבו אותו: “אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחייה. אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק לאחר שנים של דיונים”.

 

על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד-פעמיות “דקות”, שעוביין פחות מ-20 מיקרון.  בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד פעמית שעובין 21 מיקרון או יותר ויגבו עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מעשר אגורות.

 

המחיר שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.

 

כיום מוציאות רשתות השיווק יותר מ-88 מיליון שקלים בשנה על חלוקת שקיות הנשיאה וסכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה יוביל לשינוי המצב כך שכל אדם ישא בעלויות לפי היקף הצריכה שלו.

 

ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.

 

עניין מרכזי