סיום הדרמה: החוטף התעייף, החטופים נמלטו, התמהוני נכנע

הסתיימה פרשת חטיפת המטוס המצרי. החוטף שהיה בודד, בלתי חמוש ובלתי יציב, הותש כחלוף שעות ספורות במטוס, חלק מהחטופים הבודדים שעוד היו במטוס נמלטו, וכשהבין ברגע של שפיות את מצבו הוא הסגיר את עצמו.

 

האיש שחולל את המהומה הוא מצרי, היסטוריון ומרצה באוניברסיטת קהיר. החטיפה היתה כנראה בשל אהבה נכזבת ובעיות אישיות. הוא צפוי לסיים את חייו בכלא.

 

את המחיר הכואב תשלם כלכלת מצרים שבנויה במידה רבה על תיירות. אין ספק כי ההתאוששות בתיירות שקרסה עם הפלת המטוס הרוסי בסיני בשנה שעברה, התרחקה מאוד. 

 

הדיווחים הקודמים מהשתלשלות הפרשה שהיתה מקור להתעניינות עולמית מאז שעות לפני הצהריים: שלטונות קפריסין הודיעו כי החוטף המצרי שעדיין על המטוס פועל ממניעים אישיים וכי אין מדובר באירוע טרוריסטי.

 

חוטף המטוס המצרי דרש לנחות בטורקיה אבל נחת בסופו של דבר בקפריסין הואיל ולא היה מצוייק בדי דלק. מדובר בטיסה קצרה בתוך מצרים בקו קהיר – אלכסנדריה.

 

ככל הידוע עתה, החוטף הוא מרצה להיסטוריה באוניברסיטת אלכסנדריה בשם סיף א-דין מוסטפא ולא כמו שפורסם קודם. כלומר לא מצרי בשם איברהים סמטחה.  

 

הוא צולם במהלך הטיסה וישב בשורה 38 במטוס כלומר לא במושבים הקדמיים הקרובים לתא הטייס. החוטף שיחרר את מרבית הנוסעים ונותר עם מספר קטן של נוסעים זרים וצוות המטוס. נמסר שהגיש מכתב שבו פירט מצוקות אישיות. הוא ביקש להביא למקום את גרושתו. 

 

קודם דיווחנו: כוחות מיוחדים מקיפים את המטוס המצרי החטוף שנחת במסלול מבודד בלרנקה שבקפריסין. בעת שהמטוס חלף ליד חופי ישראל הוכרזה כוננות בארץ ומטוסי חיל האוויר הסתובבו בשטח ועקבו אחר תנועתו.

 

image

 

לאחר מו״מ קצר איפשר החוטף לנשים ולילדים מקרב הנוסעים כ-20-30 בני אדם לרדת מהמטוס. על פי מקורות במצרים החוטף הוא אזרח לובי. אחר כך זוהה כאזרח מצרי.

 

במטוס נותרו גם אזרחים אמריקאים ובריטים. כוחות הביטחון מתשאלים את הנוסעים שירדו מהמטוס כדי להבין את המתרחש ועל מנת להיערך למקרה שיהיה צורך לפרוץ למטוס.

 

נראה כי במהלך הטיסה קם אחד הנוסעים והכריז שיש לו פצצה וכי אם המטוס לא יופנה לקפריסין הוא יפוצץ אותו. האיש טען שיש לו שותפים בטיסה שבשלב זה אינם חושפים את עצמם.

 

במצרים נטען שהאיש כנראה חולה נפש והוא בסך הכל מבקש לקבל מקלט מדיני מחוץ למצרים.

 

קודם דיווחנו: מטוס נוסעים מצרי של חברת ״איג׳יפט אייר״ שהיה בדרכו מקהיר לאלכסנדריה נחטף בידי אדם חמוש.

 

על המטוס 82 נוסעים ואנשי צוות. החוטף טוען כעל הנראה שבידו חגורת נפץ או פצצה.

 

המטוס נחת בלרנקה שבקפריסין וכוחות מיוחדים מקיפים אותו. ממשיכים לעקוב ולדווח.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי