התבוסה הכפולה: מצרים מוסרת את האי טיראן לסעודיה ואיראן מקבלת טילי S-300

בנימין נתניהו נוחל ביממות האחרונות שתי תבוסות אישיות קשות וחמורות. אילו מישהו אחר היה ראש ממשלה, היו נישאים נאומים על ידו חוצבי להבות על הפקרת הביטחון הלאומי, על מזבח האגואיזם הצרוף, השנאות והקנאות האישיות של רוה״מ ועל חוסר היכולת של מישהו אחר למלא את התפקיד. הנאום היה מסתיים בדישה לפזר את הכנסת מייד וללכת לבחירות.

 

אבל כשנתניהו ראש ממשלה, איש אינו פוצה פה ומצפצף נוכח התבוסות הרצופות החמורות האין כמותן:

 

מערכת טילי ההגנה המתקדמות בעולם הגיעה לטהרן. כשמערכות כאלה יזלגו לסוריה, הם יאיימו על כל מטוס גם מעל המרחב האווירי של ישראל. כל כלי טייס יהיה חשוף להפלה מיידית אם למישהו רק יתחשק ללחוץ על הדק ההפעלה.

 

יומיים קודם העביר נשיא מרצים א-סיסי את האיים טיראן וסנפיר לסעודיה. המשמעות היא, שהסכמי קמפ דיוויד האוסרים הצבת כוח צבאי מכל סוג שהוא וכלי נשק על האיים ששולטים על הכניסה והיציאה לים האדום, אינם קיימים עוד.

 

נתניהו נאלץ לסתום את הפה נוכח התבוסה הקשה הזו וכדי לטשטש אותה אפילו אמר שהיחסים עם מצרים טובים מתמיד. אשר לטילי שפוטין שלח לטהרן, התשובה של ביבי היא להודות שהפ נו עשרות מטרות בסוריה בעבר.

 

אז מה היה לנו?

 

הטילים המתקדמים בעולם מאיימים על התנועה האווירית בישראל מצפון ומסירת השליטה על השייט במצרי טיראן למדינה שעימה אין לנו קשרים דיפלומטיים והסכמי ביטחון ופירוז מדרום. זה יחד עם ההחמרה בבידוד, החרם הכלכלי המעמיק, הקרע עם הבית הלבן, בריחת המשקיעים מהארץ, הטרור הבלתי פוסק והחברה היהודית שמתפוררת ועדיין הכיסא לא זז. מתעסקים בפסילת שופט ששרה לא אוהבת את פסיקתה. המוזר הוא שאפילו עם חכם כשלנו מעביר ומדויק הכל.

 

ואיכשהו למרות כל זה, בנימין נתניהו חזק מתמיד. כרגיל. מוזר.

 

רמי יצהר. עניין מרכזי