מחקר מוכיח את האבסורד בטיפול הכואב, המזיק והמיותר בחולים סופניים לפני מותם

מחקר מרתק שנערך בארץ בהוספיס של חולי סרטן סופניים שאליו מגיעים האנשים טרם מותם מעלה נתונים חמורים על האופן שבו מתעללת המערכת הרפואית בישראל בחולים ובמקום להקל עליהם ככל האפשר בשבועות הבודדים שנותרו להם לחיות – ממשיכים להלעיט אותם בתרופות מיותרות וחמור מכך בטיפולים כימותרפיים שלא רק בלתי יעילים אלא גורמים לכאב עצום ומקרבים את מותו של החולה.

 

מנהל המחקר הפרופסור דורון גרפינקל קובע כי חולים ממשיכים ליטול תרופות נגד כולסטרול ונגד התקפי לב נגד לחץ דם ושאר תרופות למחלות כרוניות שהן מיותרות לחלוטין. לדבריו “אין מי שעושה סדר בתרופות, בעיקר בחולים הסופניים, והם עלולים ליפול בין הכיסאות. האונקולוג מאמין שרופא המשפחה יטפל בלחץ הדם, בכולסטרול ובסוכר ובאספירין, ורופא המשפחה מאמין שהאונקולוג כבר דואג לכל הטיפול”.

 

פרופ’ גרפינקל מוסיף: “גישתי הכי הומנית ואתית – לומר למטופל בדיוק מה התועלת ומה הנזק בכל טיפול ואם זה רלוונטי לאור גילו, מצבו ומחלותיו, ולאפשר לחולה ולמשפחה להחליט. לרוב לא מבצעים זאת כך. מהנתונים עולה השאלה האם אין אנו פוגעים בלי כוונה באוכלוסיית החולים הכי רגישה, שבירה ומסכנה על ידי זה שאנחנו ממשיכים ורושמים להם תרופות? והתשובה היא לצערי כן”.

 

עניין מרכזי