הספין של נתניהו שנועד לצנן את הביקורת על ביקור הראווה הבזבזי באפריקה

רמי יצהר מדווח – נתחיל מהסוף: אכן לא היה ולא נברא כפי שמוסרת לשכת רה״מ. סיפור מצוץ ממוחו הקודח של המדליף. אם בוחנים למי הודלף הסיפור שלא היה, עיתון כווייתי שגורמים אינטרסנטים נעזרים בו תכופות למדי למכור לוקשים מסיבות מגוונות, כי אז ניתן לפענח את הספין, קהל היעד שלו ותכליתו הסמויה.

 

ובכן הסיפור שהודלף ופורסם הוא זה: מישהו זמם לחסל את נתניהו בדרך מנמל התעופה של ניירובי לבית המלון בהגיע ראש הממשלה לקניה השבוע.

 

הכוונה, לפי הספין, היתה לפוצץ מכונית תופת בנתיב הנסיעה של השיירה. כך אגב חוסל בזמנו ראש ממשלת לבנון רפיק אל חרירי באחד מפרברי ביירות. שירותי הביטחון של קניה חשדו וביקשו לשנות את נתיב הנסיעה של השיירה.

 

הביטחון הישראלי התנגד אבל לבסוף נאלץ להסכים תוך נטילת סיכון לא קטן שמטעמים טקטיים לא נסביר כרגע. בסופו של דבר עברה הנסיעה בשלום. הקנייתים טענו אחר כך באוזני הישראלים שעצרו שני חשודים והם נחקרים בנושא.

 

כאמור, הסיפור מוכחש מכל וכל ובכל זאת איך התגלגל לעיתון שעל פי מקורות זרים ישראלים בכירים נוהגים להדליף לו מידע ביטחוני?

 

יש מי שסבור שנתניהו ואנשיו, שמתקשים להשלים עם הביקרות הציבורית הקשה על המסע המיותר, הראוותני והבזבזני רצו לרכך את שובה של המשלחת לארץ.

 

לא פחות חשוב, נתניהו מודע לכך שכאן ממתינה לו חבורת שרים זועמת ופגועה שרותחת על כך שביבי לקח אתו רק את מירי רגב ולא מצא מקום גם להם באחד מארבעת מטוסי המשלחת הגדולה.

 

אגב, בסקרים פנימיים של אנשי נתניהו, הפופולריות שלו בשפל מדאיג והטינה כלפיו גוברת גם במפלגתו וגם בימין הישראלי בכלל. התחושה היא שצריך למצוא את הדרך להיפטר ממנו ולסלול את הדרך לאחר למעון ברחוב בלפור.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי