נשיא מצרים יפגיש את נתניהו ואבו מאזן ויתאכזב

מקורות מצריים מדווחים כי הנשיא א-סיסי פועל לקיים מפגש פסגה שבו יארח את בנימין נתניהו ואת אבו מאזן. שני הצדדים מסכימים למפגש אבל מציבים תנאים. נתניהו רוצה להתחיל את המו”מ מהתחלה ללא הגבלת זמן, מה שקרה כבר אינסוף פעמים ללא תוצאות ואילו אבו מאזן אומר שמשא ומתן חייב להתחדש מהנקודה שבה הושגו הסכמות בעבר. הנשיא הפלסטיני גם תובע להגביל את משך המו”מ שכן אחרת הוא לא יסתיים לעולם.

 

המפגש, אם יתקיים לא יהיה בקהיר אלא בשארם א שייח. נתניהו חולם להגיע לקהיר כראש ממשלה ישראלי אבל כדי שא-סיסי יסכים לכך תצטרך ישראל לקבל שורה של הסכמות מקדמיות, שביבי לא יוכל להעביר בקואליציה שלו.

 

גורמים מדיניים אומרים ל”עניין מרכזי”, כי נתניהו מרגיע את הימין מאחורי הקלעים וטוען שמדובר במהלך סרק שתכליתו להפחית את הלחץ הבינלאומי מצד אירופה וארצות הברית. החשש הוא שהנשיא אובמה לא יטיל וטו אמריקני על החלטות מהותיות שעלולות להתקבל במועצת הביטחון עוד לפני כניסת נשיא חדש לבית הלבן.

 

לכן, ועידת פסגה שמארחה הוא הנשיא המצרי תשמש את התירוץ האולטימטיבי מדוע צריכה הקהילה הבינלאומית להשהות את החלטותיה בנוגע להתנחלויות בגדה. בליכוד קורצים למתנגדי המהלך בימין ואומרים כי נתניהו מפעיל את הנשיא סיסי את אותם טריקים ושטיקים שמלווים אותו שנים רבות ושאותם הפעיל שוב ושוב על מנהיגים בעולם כולו. “בסוף מסתבר למנהיגים שביבי רימה אותם אבל זה כבר מאוחר מבחינתן. הקדנציה שלהם מסתיימת, הזמן עובר והמיליארדים זורמים להתנחלויות ללא התנגדות של ממש בישראל”.

 

אז נכון שלמצרים ולישראל יש עתה אינטרסים משותפים בעיקר בתחומי ביטחון וכלכלה אבל צריך לקחת בחשבון שאם א-סיסי יחליט שנתניהו מרמה אותו, התוצאות מבחינת ישראל עלולות להיות חמורות מאין כמותן.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי