כתבי אישום בעוון הונאת קרקעות גדולה

כתב אישום חמור בנוגע למרמה גדולה במכירת קרקעות הוגש היום לבית המשפט המחוזי. 

 

ההאשמות הן נגד יצחק בריל, נאור בשארי, אלון אליהו כהן, דן עמדי ואליעזר סלומון. הללו מואשמים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קשירת קשר לפשע, סחיטה באיומים, עבירות הלבנת הון, עבירות מס, עבירות על חוק פשיטת רגל ושיבוש מהלכי משפט.


מדובר בפרשיית הונאה רחבת היקף וזרועות, הנוגעת לכשישים מתלוננים ובהיקף של כ-25 מיליון שקלים. במסגרתה קשרו הנאשמים קשר לרמות רוכשי דירות ולקבל מהם במרמה מקדמות עבור רכישת דירות אשר כלל לא הוצעו למכירה. במסגרת הקשר ועל מנת לקדם את תכנית המרמה, לא בחלו הנאשמים באמצעים ובין היתר, זייפו מסמכים שנחזו להיות מסמכים רשמיים, קיימו ישיבות הסברה עם אחרים מטעמם שהתחזו לעובדים של מנהל מקרקעי ישראל, וקיימו ישיבות במשרד עורכי דין כדי לשכנע מתלוננים באמיתות פעולותיהם. את האמור ביצעו הנאשמים בין השנים 2011-2014.

הנאשמים נהגו כך ביחס לכ-63 קונים שמהם קיבלו לכאורה במרמה, סכומי כסף בהיקף של כ- 25,366,000 שקלים.  הנאשמים נהגו כאמור ביחס לכ-40 קונים נוספים, מהם קיבלו במרמה סכומי כסף נוספים אשר אינם ידועים במדויק למאשימה. קונים אלה לא התלוננו אודות המרמה במשטרה. חלקם, כ-20 קונים, לא התלוננו במשטרה היות וקיבלו את כספם חזרה, לאחר שדרשו את כספם מהנאשמים בטרם החלה החקירה. לאחר שדרשו את כספם חזרה הנאשמים מסרו להם כי הפעילות לצורך קניית דירת הנכים מתעכבת בשל סיבות שונות, אך אם אינם מעוניינים לחכות, יוחזר להם כספם, והחזירו להם את כספם. חלק אחר לא התלוננו במשטרה כיון שנאמר להם על ידי הנאשמים או הסוכנים כי אם לא יתלוננו במשטרה, יקבלו בהמשך את כספם חזרה.

הנאשמים ביצעו פעולות רבות אשר נועדו להסתיר או להסוות את מקור הרכוש האסור, את זהות בעלי הזכויות בו, את מקומו, את תנועותיו ואת עשיית הפעולות בו וכך ביצעו עבירות של הלבנת הון. כתב האישום הוגש בתום חקירה משותפת למשטרת ישראל, רשות המיסים וחוקרי כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים.
הפרקליטות מבקשת לעצור שניים מהנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

 

עניין מרכזי