יצרנית קורנפלקס בישראל מסרבת לחשוף את תאריכי יצור המוצרים הנגועים בחיידקי סלמונלה

חברת יונילוור מתעקשת להמשיך להתעלם מדרישות הציבור לשקיפות. החברה שמייצרת את המוצרים "קורנפלקס" ו"דלי פקאן", מסרבת בכל תוקף לחשוף את התאריכים שבהם ייוצרו מוצרים נגועים בחיידקי סלמנולה.

 

הדרישה מגיעה מארגוני צרכנים וממרכולים. רשתות המזון התחייבו שלא לפרסם את המידע אלא להשתמש בו לשם בדיקה על המדפים האם קיימים מוצרים של תלמה מקווי יצור אלה בכל זאת בחנויות.

 

יוניליוור טוענת שהמוצרים בחנויות בטוחים, אך הציבור אינו מאמין. התוצאה צניחה של כ-75% ברכישת מוצרי הקונרפלקס של תלמה בחנויות רבות.

 

במקביל, ישנה יוזמת חקיקה בכנסת שתחייב את היצרנים לדווח על תקלות מסוג זה ביוזמתן. הנושא דלף לתקשורת ללא הודעה של החברה ורק באיחור היא נאלצה להודות בכך.

 

ח"כ איציק שמולי, יו"ר שדולת הבטיחות בכנסת, מגיש הצעת חוק שתחייב יצרני מזון לדווח על תקלה בייצור שעלולה להשפיע על בריאות הצרכנים – גם אם המוצר טרם הגיע למדף. "לפני כשנה התרעתי שוב ושוב בדיוני רפורמת הקורנפלקס שמשבר כזה עלול לקרות, אך לא חשבנו שהוא יגיע כל כך מהר. זו פשוט טיפשות מהמדרגה הראשונה לחשוב שבמקרה של תקלה בסדר גודל כזה – חברות המזון ירוצו לדווח לנו, ובמו ידן יחסלו את המוניטין שלהן. אין גם שום ערובה לכך שחברות אחרות ינהגו באופן שונה".

 

"הפתרון הוא לחייב אותן באופן מוחלט בדיווח ציבורי במקרה של תקלה במוצרים, גם אם הסחורה עדיין לא עזבה את המפעל. אסור לחכות לאסון רמדיה 2. רגולציה עצמית היא דבר מבורך אבל במקרים של סכנה בסדר גודל כזה – אסור להמר על בריאות הציבור.

 

"בנוסף, אני דורש ממשרד הבריאות להטיל ענישה משמעותית על החברה שנהגה בדרך של הסתרה ושקר, וכפי שנהוג במדיניות של רגולציה עצמית בעולם – הפרת אמון גוררת סנקציה כבדה מאוד".

 

עניין מרכזי