הפרשנות של רמי יצהר: מה גרם לאלישע לוי להתחרפן ככה?

אלישע לוי נבחר לתפקידו הנוכחי בעיקר בזכות מזגו הנינוח והעובדה שמאז ומתמיד הוא התרחק משערוריות. הישגים גדולים הרי לא היו לו. גם כשלקח אליפות עם מכבי חיפה בגביע האלופות הוא רשום על הבושה הכי גדולה בתולדות המפעל. הוא הוביל קבוצה לאפס מוחלט כולל בשערי הזכות.

 

אבל הנה כמאמן לאומי האיש מתהפך לפתע ובראיון שהוא נותן לידיעות הוא הופך לאיש קטן וממורמר, שכועס על כל העולם, מקנא במאמנים אחרים ומנסה להקטינם ומלא בעצמו, ללא שום הצדקה. זהו ראיון שערורייתי שבו הוא תוקף את אלונה ברקת, מזלזל במאמנים הזרים של מכבי תל אביב לדורותיהם, מנסה להקטין את ברק בכר ומסתלבט על אלי גוטמן.

 

מדובר בלא פחות משערורייה. גוטמן הרי לא העז לעשות דברים כאלה כשעבד אצל שחר ואצל ברקת. פתצאום כמנאמן לאומי שעובד קצת הוא מדבר המון ועלה על מוקשים מיותרים שיסיטו את תשומת הלב מן המשימה ללכלוכים אישיים מביכים.

 

הנה חלק מהלכלוכים שהוא מוציא:

על אלי גוטמן בהפועל תל אביב: "לי זה לא יקרה, אני לא עוזב דברים באמצע. אני הייתי מודיע מראש אם אין לי כוחות לזה. אם אתה מאבד את התשוקה, אל תאמן".

 

בברק בכר הוא מקנא. כואב לו שמגדירים את בכר מאמן מודרני. אלישע: "מה זה מאמן מודרני? הרי כולנו עובדים היום עם תוכנות סקאוטינג או אמצעים מודרניים כמו ג'י.פי.אס. אין מאמן שיותר מודרני מאחר. מאמן צריך להוכיח עצמו לאורך זמן. בכר עושה עבודה כמו מאמנים אחרים, אבל מאמן צריך להוכיח יציבות, כמו שאני עושה עשרים ומשהו שנה".

 

אלישע לוי עוד לא התאושש מכך שאלונה ברקת העיפה אותו והעדיפה את בכר. לדבריו, "הביקורת שלי היא רק על הדרך. הייתה צריכה להיות שקיפות. קראתי על בכר דרך התקשורת. זה לא היה נכון להתנהג אליי בצורה כזו, בטח מבחינת אלונה שעבדה איתי כל כך הרבה זמן. ציפיתי לדרך אחרת. זה לא הגיע לאדם לויאלי כמוני".

 

גם מג'ורדי קרויף ומכבי תל אביב הוא לא מתרשם במיוחד. לאלישע לוי כבר אין מה ללמוד מאף אחד: "לא למדתי כלום מהמאמנים הזרים שהגיעו לכאן. מאמנים ישראלים יכולים להצליח בדיוק באותה המידה".

 

אלישע גם משפד את המאמן הנוכחי של מכבי שוטה ארבלדזה בעקבות ספיגת הרביעייה מול זניט. מצד שני הוא נזכר במשחק מול קבוצה עלובה מקזחסטן שהובילה נגדו 0-3: "לא יודע איך מכבי הצליחה להפסיד במשחק הזה. אני הייתי בצד השני של המהפך, במוקדמות ליגת האלופות, במסגרת חשובה יותר. הגענו הביתה עם מכבי חיפה, אחרי תיקו מאופס באקטובה. כעבור רבע שעה הקזחים הובילו 0:3, הפכנו ל־3:4 ועלינו לליגת האלופות. איך ארבלדזה היה צריך לעצור מומנטום שלילי כזה והתפרקות?

 

בבאר שבע ובחיפה אלישע לוי לא דיבר ככה. למה בנבחרת כי הוא בטוח שאף אחד, בוודאי לא עופר עיני, יקרא לו ויעמיד אותו במקום. אחרי ראיון כזה – אלישע לוי לעולם לא יוכל לשוב להיות הנחמד ההוא ממשחק השרוכים בבית שאן שהבוץ דבק בכולם רק לו בו.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי