קלינטון: ההפסד יכאב לי עוד הרבה זמן

״זה כואב ויכאב עוד הרבה זמן״, כך סיכמה הילרי קלינטון את כשלונה בנאום ההפסד שנשאה בבוקר שאחרי הבחירות.

 

קלינטון: ״דונלד טראמפ יהיה הנשיא שלנו. אנחנו חייבים לקבל אותו בראש פתוח ולתת לו הזדמנות להנהיג. הדמוקרטיה הקונסטיטוציונית שלנו מקדשת את העברת השלטון בדרכי שלום. אנחנו לא רק מכבדים את העיקרון הזה. אנחנו מוקירים אותו. אנחנו גם מקדשים את שלטון החוק, את העיקרון שכולנו שווים בזכויותינו ובכבודנו, בחופש הדת והביטוי.

 

״אנחנו מכבדים גם את הערכים האלה ואנחנו חייבים להגן עליהם.

ברצוני להוסיף שהדמוקרטיה הקונסטיטוציונית שלנו דורשת את השתתפותנו, לא רק כל ארבע שנים, אלא כל הזמן. לכן, הבה נעשה כל שביכולתנו כדי לקדם את המטרות והערכים היקרים לכולנו, לגרום לכך שהכלכלה שלנו תפעל למען כולם ולא רק למען אלה שבפסגה, ולהגן על ארצנו ועל הפלנטה שלנו. לניפוץ כל המחסומים שמונעים מכל אמריקאי שהוא להגשים את חלומותיו.

 

״במשך שנה וחצי התאמצנו לקרב מיליוני אנשים מכל פינה בארצנו, כדי לומר בקול אחד שאנחנו מאמינים כי החלום האמריקאי הוא מספיק גדול לכולם. לאנשים מכל הגזעים, מכל הדתות, לגברים ולנשים, למהגרים, ללהט”ב ולבעלי נכויות. לכולם.

 

״אני אסירת תודה מאוד לעמוד כאן עם כולכם, ואני רוצה להודות לטים קיין ולאן הולטון על שהיו שותפינו במסע הזה. שמחתי להכיר אותם טוב יותר, ואני מקווה ומתנחמת בכך שטים ישאר בקווים הקדמיים של הדמוקרטיה שלנו כשייצג את וירג’יניה בסנאט.

לברק ומישל אובמה, ארצנו חייבת לכם חוב ענק של הכרת טובה. אנחנו מודים לכם על הנהגתכם הנחושה שהיתה חשובה כל כך לאמריקאים רבים ולאנשים ברחבי העולם, וכן לביל, צ’לסי, מארק, שרלוט, איידן, אחינו וכל המשפחה שלנו. אהבתי לכם חשובה לי יותר ממה שאוכל להביע אי פעם.

 

״עברנו את המדינה לאורך ולרוחב אפילו עם איידן, בן ארבעת החודשים, שנסע עם אמו. תמיד אהיה אסירת תודה לאנשים ולנשים המוכשרים והמסורים במטות שלנו בברוקלין וברחבי המדינה. השקעתם את הלב שלכם בקמפיין הזה. למנוסים מביניכם זה היה קמפיין נוסף אחרי שעשיתם קמפיינים אחרים, ולאחרים זה היה הקמפיין הראשון. אני רוצה שכל אחד מכם יידע שהייתם הצוות הטוב ביותר שאפשר היה לצפות לו או לרצות בו.

 

״ולמיליוני המתנדבים, ראשי הקהילות, הפעילים ומארגני האיגודים שהקישו על דלתות, שוחחו עם שכניהם, העלו פוסטים בפייסבוק — אפילו בדפי פייסבוק סודיים. אני רוצה שכולכם תצאו מהמסתור ותוודאו שקולכם יישמע בעתיד. לכל מי ששלח תרומות, אפילו קטנות כמו חמישה דולר, שסייעו לנו להמשך, תודה לכולכם מאיתנו.

 

״ולצעירים במיוחד, אני מקווה שתשמעו את זה. כי כמו שטים אמר, כל חיי נלחמתי בעד הדברים שבהם אני מאמינה. היו לי הצלחות וכישלונות שלפעמים הכאיבו. רבים מכם נמצאים בתחילת הקריירה המקצועית, הציבורית או הפוליטית שלכם, וגם לכם יהיו הצלחות וכישלונות. ההפסד הזה כואב, אך אנא, לעולם אל תפסיקו להאמין ששווה להילחם בעד משהו נכון. לכן, אנחנו צריכים שתמשיכו כעת במלחמות האלה ותילחמו עד סוף חייכם.

 

״ולכל הנשים, ובעיקר הצעירות בכן, שהאמינו בקמפיין הזה ובי, אני רוצה שתדעו שדבר לא גרם לי להיות גאה יותר מאשר להיות הלוחמת שלכם. אני יודעת שעדיין לא ניפצנו את תקרת הזכוכית, אבל יום אחד מישהי מכן תצליח”.

 

עניין מרכזי