נתניהו מתבכיין: נאום קרי עסק יותר מדי בהתנחלויות

תגובת ראש הממשלה לנאום שר החוץ האמריקני ג׳ון קרי היתה תוקפנית עד בוטה. ניכר שנתניהו בשלו. הוא שונא את כל העולם ושלה את הישראלים שבממשל הבא תחת הנשיא טראמפ המצב ישתנה מהקצה אל הקצה.

 

נתניהו מתעלם במתכוון מהעובדה ששום דבר לא יוכל עוד למחוק את החזון האמריקני להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967.

 

עם סיום הנאום ששודר בכל רשתות הטלוויזיה הבינלאומיות וצפו בו מאות מיליונים, החלו להתפרסם תגובות אוהדות ומאמצות מצד מרבית מנהיגי העולם. החזון הזה צפוי להיות מאומץ באמצע ינואר בוועידה בינלאומית בהשתתפות מנהיגים ושרי חוץ מ-75 מדינות. מדובר בוועידת שלום שתצכנס בפריז.

 

נתניהו הכיב על הנאום במסר מצולם:
"זה מה שיש לשר החוץ של ארצות הברית – המעצמה הגדולה ביותר בתבל – זה מה שיש למזכיר המדינה להתמקד בו כאחד מהנאומים המסכמים במשך שעה שלמה?

 

״המזרח התיכון כולו עולה בלהבות, מדינות שלמות קורסות, הטרור משתולל ובמשך שעה שלמה מזכיר המדינה תוקף את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ששומרת על היציבות במזרח התיכון, לא רק היציבות שלנו של אזרחינו יהודים וערבים כאחד, אלא כגם תורמת ליציבות ולבטחון באיזורנו ולכמה משכנותנו.

 

״אנחנו עכשיו בחג המולד. אולי מזכיר המדינה ג'ון קרי לא שם לב לכך שישראל היא המקום היחיד במזרח התיכון שבו נוצרים יכולים לחגוג את חג המולד בבטחון, בשלווה, בשמחה, כל זה לצערי לא מעניין את מזכיר המדינה של ארצות הברית".

בתגובה קודמת נמסר מלשכת נתניהו: "כמו ההחלטה שקידם ג'ון קרי באו"ם, הוא נשא נאום מוטה נגד ישראל. במשך יותר משעה עסק קרי באובססיביות בהתנחלויות וכמעט לא נגע בשורש הסכסוך – ההתנגדות הפלסטינית למדינה יהודית בגבולות כלשהם".

 

קרי קרא בנאומו לישראל ״לחזור לגבולות 67' עם חילופי שטחים, ולהכריז על ירושלים כבירת שתי המדינות. הדבר יבטיח נגישות לאתרים הקדושים במסגרת הסטטוס קוו, ויבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה ושהפלסטינים יוכלו לספק ביטחון לאזרחיהם במדינה שאינה מחומשת. כולם מבינים שישראל צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה באופן אפקטיבי, וקיימת נכונות מצד ירדן ומצרים לעבוד עם ישראל למען הביטחון".

 

לדברי שר החוץ האמריקני "בה בעת יש לסיים לחלוטין את הכיבוש. זה עניין בסיסי עבור הפלסטינים. נתניהו תמך, גם בפומבי בפתרון שתי המדינות. אולם הקואליציה שלו היא הכי ימנית בהיסטוריה הישראלית. היא מחויבת להתנחלויות ומובילה לכיוון ההפוך, של מדינה אחת.

 

״אם ישראל תלך לכיוון של מדינה אחת, לא יהיה לה שלום עם מדינות ערב.  יש בחירה: יכולים להחליט לחיות יחד במדינה אחת או שייפרדו לשתי מדינות. אבל זו האמת הבסיסית: אם הבחירה היא מדינה אחת – ישראל יכולה להיות דמוקרטית או יהודית, היא לא יכולה להיות שתיהן".

 

עניין מרכזי