סקופ עולמי: עיכובים משמעותיים בפיתוח אייפון 8

ל״עניין מרכזי״ נודע מפי גורמים ישראליים המעורבים בפיתוח האייפון הבא, כי בחברת אפל חוקרים ביסודיות את הטעויות הקריטיות שביצעה המתחרה הגדולה סמסונג וכבר הסיקו מסקנות מהפכניות שיהיו בעלות משמעות גדולה לצרכנים בעולם ולחברה עצמה.

 

חברת אפל החליטה בראש ובראשונה כי הלקח הבסיסי מפרשת הפלאפונים המתפוצצים של סמסונג, הוא שאסור בשום אופן להזדרז יתר על המידה ביציאה לשוק עם מכשיר חדש בשל הסכנות הגדולות הכרוכות בכך.

 

עם הנפקת האייפון 7 לקראת סוף 2016 הביקורות היו צוננות למדי ומרבית הפרשנים הציעו לצרכן להמתין לדגם הבא שאמור להיות שונה לחלוטין בעיצובו ובחלק מהפונקציות הטמונות במכשיר.

 

המכשיר הנוכחי אינו שונה באמת מדגמי האייפון 6s ויש לו מגרעת אחת ענקית: אין לו כניסה לאוזניות כפי שהיה בכל המכשירים הקודמים. מבחינה חיצונית הוא זהה לדגמי האייפונים הקודמים ובעצם מאז 2014 אין שינוי בעיצוב, דבר שנחשב לחיסרון ואינו מעודד רכישת מכשיר חדש לבעלי שני המכשירים הקודמים בסידרה.

 

הפיאסקו של סמסונג הכניס את אפל למגננה ואלמנט הזהירות והביטחון המוחלט באיכות המוצר הפכו בעלי משמעות עליונה. על המידע שדלף אלינו, באפל נבהלו ממשבר סמסונג בעיקר הואיל וחלק מן הקומפוננטים המרכזיים במכשיר נעשים בידי אותם ספקים ומפעלים שבהם מיוצרי מכשירי סמסונג.

 

באפל גברו החששות שהמכשיר החדש שתוכנן, אפל 8, עלול לצאת מוקדם מדי בטרם הוכח שתופעות דומות לאלה שהורידו את הנוט 7 ביגון שאולה לא יזלגו למכשיריה. על פי מקור מהימן, בעקבות ממצאים מסויימים הוחלט לעכב את המשך הייצור של חלקים מסויימים ולהמשיך בשלה המחקר והניסויים ללא הגבלת זמן.

 

נוכח העיכוב הצפוי בהנפקת המכשיר החדש שנועדה לספטמבר 2017, נשקלת האפשרות לצאת עם דגם אייפון 7s. מכשיר זה אם יוחלט לצאת עימו יהיה גם הוא בעיצוב הנוכחי עם שינויים קלים בלבד בקרביים.

 

עוד נודע ל״עניין מרכזי״ כי סוגיית כניסת האוזניות עולה מחדש על השולחן במלוא עוצמתה ואפשר שתהיה רביזיה בהחלטה הקודמת בנושא.

 

יצויין שגם סמסונג יצאה עם דגם שבו ביטלה את אפשרות הגדלת הזיכרון אך התגובות השליליות הביאו את הענקית הקוריאנית לחזור לאפשרות הקודמת: הכנסת כרטיס זיכרון חיצוני שמגדיל את נפח האכסון עד 256 גיגה נוספים לנפח המובנה.

 

בינתיים, אפל שומרת על מעמדה המיוחד ועל קהיליית המשתמשים המיוחדת ומטרתה העליונה היא לא לאבד אותה בצעדים פזיזים שאינם ניתנים לתיקון. סמסונג למשל, בשל פרשת הנוט המתפוצץ והדיווחים על בעיות גם בדגמים האחרונים מסדרת גלקסי 7 , מאבדת נתחי שוק בעיקר למתחרות הסיניות המתעצמות שיומי ולנובו. חברות אלה ויצרניות סיניות אחרות מציעות מכשירים מעולים בחצי ממחיר הסמסונגים ובאותה מערכת הפעלה של גוגל הקרויה אנדרואיד.

 

לאפל אין מתחרים במערכת ההפעלה המדהימה שלה ios. עד שגוגל לא תשפר דרמטית את המערכת המוצעת על ידה, מידת האטרקטיביות שלה לגבי קהילת האייפון העשירה, המפונקת והחוששת לאבטחת המידע שלה, אינה רצינית. אחרי הכל מספר העוברים מאייפון לאנדרואיד צונח ואילו רבים שניסו וניכוו חוזרים הביתה לאייפון בהנאה גדולה.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי