משלוחי פירות ירקות מרוססים שנפסלים באירופה נמכרים בישראל

בשל עודף מעורר חלחלה של שימוש בחומרי הדברה בירקות ובפירות נפסלים דרך קבע משלוחי פירות וירקות המיוצאים מישראל למדינות אירופה.

 

ואולם עמותת אדם טבע ודין טוענת כי המשלוחים הפסולים נמכרים בישראל והם מכילים פי 33 יותר חומרי הדברה מאשר התקן המקסימלי באירופה.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה:"תפוח שגדל בארץ נקטף בארץ, ענבים שהילדים שלנו אוכלים מחוייבים בסטנדרטים פחות מחמירים מהסטנדרטים בעולם".

 

בדיון בכנסת אמר ברכה כי "אנחנו מדברים על מצב שבו ילדים הם הכי רגישים לחומרי הדברה ושאריות של חומרי הדברה, והילדים הישראלים אוכלים הרבה מאוד פירות וירקות. אנחנו לא אומרים שהם מורעלים, אנחנו אומרים שהתקן בישראל לא מחמיר כמו התקן לייצוא לטובת העולם. ולכן חייבים לעמוד בתקנים המתקדמים ביותר בעולם.

 

"חשוב לומר דבר נוסף, הבדיקות בארץ לגבי חומרי הדברה ושאריות חומרי הדברה נעשות בהתאם למשקל גופו של אדם מבוגר. כאשר אנחנו יודעים שילדים הם הרגישים ביותר, ואין הערכות סיכונים שנוגעות למשקל גופם של ילדים".

 

ד"ר רינה ורסנו משירות המזון הארצי הוסיפה: "אנחנו קובעים את רמת חומרי ההדברה המותרת לפי מינון לא נמוך מדי ולא גבוה מדי, באופן שמותאם לדיאטה הישראלית".

 

"למה שילד ישראלי יאכל מזון עם רמת חומרי הדברה גבוהה יותר מילד באירופה?", שאלה ח"כ גרמן. "אני מבוהלת. אולי כדאי שלא נעודד את ילדינו לצרוך כל כך הרבה ירקות ופירות?", שאלה ח"כ רוזין.

 

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ עבדאלל ה אבו-מערוף (הרשימה המשותפת), סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו יוצאים מהדיון עם הרבה סימני שאלה. נבצע ישיבת מעקב ב-3 החודשים הקרובים, ועד אז על משרדי הבריאות והחקלאות להעביר לוועדה תכניות מסודרות לשיפור הפיקוח והאכיפה".

 

עניין מרכזי