״איקאה״ יקרה ועכשיו גם קמצנית ומעצבנת

התרגיל הקמצני של ״איקאה״ לא עבד, עלי לפחות.

כל מי שלמד פעם פרסום, שיווק וקד״מ יעיל השתתף מן הסתם גם בתרגיל, שאני נוהג להרצות אודותיו, בנושא הגדלת המכירות כשאנשי המקצוע אומרים לך שזהו. השוק מוצה ופוטנציאל הצמיחה שואף לאפס.

 

הטריק של חברת הפרפומריה היתה להגדיל את חור היציאה בקצה המוצר. זה היה במאה הקודמת ועד אז איש לא חשב על הונאת לקוחות בדרך הזו.

 

הנקב הוגדל לפתע כך שהלקוח בזבז יותר שמפו, בושם, משחת שיניים או כל מוצר אחר בכל הזלפה או לחיצה. בבת אחת קפצו המכירות ביותר מ-30%. הונאה קטנה ורווח עצום בצידה.

המודעת שלי כאיש מקצוע בתחום גרמה לכך שאינני משתמש בבושם שהיצרן מסווה במתכוון את נקודת היציאה של השפריצר שלו.

 

זה טריק מכוער ומכוון שמטרתו לגרום לצרכן לבצע כמה שיותר לחיצות סרק עד להגעה להתזה עצמית אפקטיבית.

 

עכשיו נגיע למשווק שלשמו התכנסנו. ״איקאה״. באיקאה נקטו בשיטה דומה במסעדה שלהם. פתאום ובהפתעה מוחלטת החלו למכור שתייה קלה ״חופשית״ במחיר מופקע של 9 שקלים אבל תוך הקטנת הכוס הריקה שהלקוח מקבל בקופה.

 

לא עוד כוס רגילה שאתה ממלא בקולחן המרכזי. מעכשיו אתה מקבל כוסית קטנטנה המתאימה יותר למזיגת קפה טורקי מאשר למשקה קל. אגב, באופן אבסורדי הכוס לדתיה קלה קטנה מספל הקפה הריק שמושכר ללקוחות. עד כדי כך גדולה החוצפה.

 

אז נכון, השתיה חופשית לרוכש את הזכות להשתמש בכוסית, אבל המרחקים מהשולחנות לאתר המזיגה אינם קצרים. עכשיו לך תרוץ באמצע האוכל לקחת שוב ושוב כוס סודה. ואל תשכח לקחת את התיק, ואל תשכח את החבילות, ותחפש את המנקה כדי לומר לו שלא סיימת לאכול ושלא ייקח לך את הצלחת, כפי שקרה לי. שהרי ליד ברז הקולה יש תור ועד שאתה חוזר הלך האוכל. או שאתה שוב צמא.

 

מותר לחשוד שהקטנת הכוסות ב״איקאה״ אינה מקרית. ואם זה לא מיקרי כפי שהכל הכל מתוכנן לפרטי פרטים ברשת הזו, אז מתלכלכים פה עם הלקוח בקטנה. כששאלתי את הקופאית למה הקטינו את כוס השתיה אמרה שגם היא הופתעה ושרבים מתלוננים על כך.

 

״איקאה״ ישראל היא כנראה היקרה בעולם ועכשיו היא גם מתקמצנת ומתקמבנת עליך הלקוח? אם היה זה תרגיל מכוער שכל כך הרגיז אותי או לא, אני נקמתי בקטנה.

 

מילאתי את הכוס שלי כמו שהייתי רגיל מפעם. אצלי הם לא חסכו משקה, העודף נשפך. למרות שלא שתיתי אותו לפחות להם זה עלה מה שניסו לחסוך עלי.
רמי יצהר, עניין מרכזי