פוטין נחלץ לסייע לטראמפ בעניין דליפת המידע הסודי

ראש המוסד לשעבר דני יתום מודאג מהדיווחים על משמעות המידע הסודי ביותר שמסר הנשיא טראמפ לרוסים. ההערכה היא שטראמפ לא היה מודע לחומרת מעשהו.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נחלץ היום לעזרת טראמפ והצהיר שהוא מוכן להעביר את פרוטוקול השיחה בין שר החוץ מדבדב לבין הנשיא בבית הלבן שמהם יוכל כי הנשיא. אמריקני לא גרם את הנזק המיוחס לו.

 

דני יתום אמר ברדיו: ״לפי הפרסומים מדובר בהדלפה חריגה ברגישות שלה, כזו שעלולה לסכן את חיי המקור. לפי העיתונות האמריקאית, המקור הינו מרגל ישראלי הנמצא בשורות דאעש ובמקום רגיש. ידיעה כזו עלולה לסכן, לא רק את האדם עצמו אלא גם את המערכת הטכנולוגית.

 

״מעשיו של טראמפ עלולים לגרום לנזק רב לביטחון מדינת ישראל במידה ונאבד את המקור. בנוסף לכך, קיים החשש שהמידע יגיע גם לאיראן. אם הפרסומים נכונים, אני מניח שהמוסד יעשה הכל כדי שהמקור ימשיך לספק מידע מאוחר יותר ואף ינסה לחלץ אותו במידת הצורך".

 

יתום הדגיש כי "החשש הוא שהאינפורמציה הרגישה הזו תזלוג מן הרוסים למקורות נוספים עקב האינטרסים שלהם שנוגדים את האינטרסים האמריקאים או הישראלים. מה שזלג לתקשורת מסוכן, חמור וחריג. בהנחה שיש בידי הרוסים פרטים יותר אינטימיים ממה שהופץ בתקשורת, קיים חשש שהמידע יגרום לנזק גדול ויועבר הלאה. בין ישראל לארה"ב קיים שיתוף פעולה רחב שנים על מידע מודיעיני. אם המידע לא יישמר בסודיות מוחלטת בין המדינות, ייעלם האמון בין השניים ויוביל למשבר גדול שיפגע ביחסים. מעבר למערכת היחסים בין המדינות, יש לדאוג לביטחון המקורות".

 

דני יתום הציע לישראל לא לעבור לסדר היום על המחדל: " להעניש את האמריקאים, זה אפשרי. בכדי לא להעמיד את טראמפ בעתיד מפני פיתוי, יש להימנע מלהעביר לו מידע או להעביר לו מידע חלקי שלא יכול לסכן אף גורם. זכותו המלאה של נשיא ארצות הברית לקחת מידע מסווג ולהחליט להפוך אותו לבלתי מסווג. הוא המפקד העליון. אבל אם הוא יעשה זאת, יימנעו מלמסור לו מידע בעתיד".

עניין מרכזי