נתניהו טרם צלצל לברך את דוד גרוסמן

הסופר הישראלי דוד גרוסמן זכה בפרס ספרותי מהחשובים בעולם. הוא הוכתר בלונדון בקטיגוריית הספר המתורגם הטוב ביותר והיה לישראלי הראשון המגיע להישג מעולה זה.

 

נתניהו טרם התקשר לברך את הסופר הישראלי על ההישג הבינלאומי חסר התקדים. צרת הספורט לא קוראת ספרים בכלל וגוד ביטן בכלל טוען שרק אנשים שאין להם מה לעשות בחיים קוראים. ליכוד במיטבו 2017.

 

בפרס על סך 50 אלף פאונד התחלק גרוסמן עם ג׳סיקה כהן שתיקגמה את הספר ״סוס אחד נכנס לבר״ לאנגלית. מדובר בספר מדהים המגולל את סיפורו של סנדאפיסט המופיע בנתניהו ומעביר ערב מצחיק ועצוב כאחד על הבמה שבו הוא מצחיק מצד אחד ומזיל דמעה מצד שני. ספר חובה לכל שוחר תרבות.

 

יו”ר חבר השופטים של מאן בוקר, ניק בארלי, נימק את הבחירה בגרוסמן וב”סוס אחד נכנס לבר”: “הדבר העיקרי בנוגע לספר הזה הוא שכל משפט ומשפט בו חשוב, קובע. זהו ספר קצר, ולעתים הדמות הראשית מאתגרת, אבל ההישג של דויד גרוסמן הוא בלתי רגיל.

 

״זו התעמקות יוצאת דופן בצער, באיך זה מרגיש לאבד הורה, מנקודת מבטו של אמן סטנדאפ. וכך, הוא זורק בדיחות לקהל  במקרים רבים בדיחות שלא ‘עובדות’, והדמות שלו מתפרקת לנגד עיניך כקורא. הוא מתאר לא רק אדם אחד אלא גם את ישראל כיום, בדרך שלעולם לא תוכל לדמיין. זה פוליטי אבל גם מאוד אישי”.

 

גרוסמן הודה על הזכיה, ציין לשבח את עמוס עוז שהיה מועמד גם כן והדגיש שבישראל שורה של סופרים מעולים הראויים לתשומת לב בינלאומית.

 

אגב, המתרגמת לאנגלית הודיעה כי היא תורמת מחצית מכבפי הפרס שבו זכתה לארגון ״במלם״ העוסק בחשיפת פגיעות מצד הצבא והמתנחלים בפלסטינים בגדה.

רמי יצהר, עניין מרכזי