המחבלים הם ערבים ישראלים וההרוגים הם שוטרים דרוזים

המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני בירושלים העתיקה ביום שישי בבוקר הם ערבים ישראלים תושבי העיר אום אל פאחם. שני ההרוגים בפיגוע הם שוטרים דרוזים.

 

שני השוטרים שנהרגו בפיגוע הירי הם:

כמיל שנאן, תושב חורפיש בן 22,

והאיל סתאוי, תושב מראר בן 30.

שניהם שירתו כשוטרי סיור ביחידת הר הבית.

 

 

ישראל נערכת למשמעויות החמורות הנובעות מהפיגוע שאירע ביום שישי בבוקר בשער האריות בעיר העתיקה בירושלים. בפיגוע נפצעו אנוש שני שוטרים ומאוחר יותר נמסר על מותם.

 

‏שר הביטחון אביגדור ליברמן אומר בתגובה: "מי שהופך מקום קדוש לזירת פיגוע טרור, מבצע מעשה נתעב שמטרתו להצית אש בין בני הדתות, ולערער את היציבות".

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "נחצו קווים אדומים. פיגוע כזה הוא אירוע חסר תקדים של שימוש בנשק חי וירי לתוך שטח הר הבית. המחבלים חיללו את קדושת ההר״.

 

מפכ״ל המשטרה רוני אלשייך אמר כי מדובר בפיגוע בעל השלכות מרחיקות לכת בזירה הבינלאומית. לדבריו, ״זהו אירוע למור וקיצוני שהתקיים ביום שישי ביום התפילה והוא בעל השלכות דתיות ובינלאומיות״.

 

כוונתו של השר ארדן לכך שההתקפה החלה ליד שער האריות וגלשה להר הבית שעד כה היה מחוץ לתחום גם עבור המחבלים. בהתקפה נפצעו אנוש שני "ישראלים".

 

ההתקפה בוצעה בידי שלושה מחבלים חמושים ברובי קרל גוסטב ובאקדח.

 

שלושת המחבלים נמלטו לאחר ביצוע ה קפת הירי לעבר השוטרים לכיוון אלאקצה. השלושה חוסלו. בכלי אחד מהם נמצאה גם סכין.

 

ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצות עם הצמרת הביטחונית בעקבות הפיגוע: הוא שוחח עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, המפכ"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. הוחלט לסגור היום את מתחם הר הבית, לבצע סריקות במתחם על מנת לוודא שאין עוד נשק במקום, ושהסטטוס קוו יישמר.

סגירת הר הבית עוררה תגובות נזעמות בקרב הפלסטינים. כוהני גת קראו למתפללים להגיע למחסומים ולהתפלל שם.

‏דובר הפת"ח אמר כי החלטת ״הכיבוש הישראלי לסגור את מסגד אל-אקצה ולמנוע את תפילת השישי ברחבת המסגד היא הסלמה מסוכנת, מגונה ופסולה״.

 

יו״ר מפלגת העבודה אבי גבאי החל להגיב בכל נושא שעל סדר היום הציבורי. תגובתו לפיגוע: "שוב אנו עדים לפיגוע נאלח שבוצע בידי מרצחים נתעבים. סומך על כוחות הביטחון שינקטו יד קשה נגד שולחי המרצחים ומשתפי הפעולה שסייעו".

 

עניין מרכזי