האם דומיינים בעברית הם הלהיט הבא של הרשת?

עובדה ידועה היא, כי הרשת שאנחנו מכירים משנה את פניה בכל עת, ואנחנו אפילו לא מדברים על שינויים בהרכב התכנים שלה (כמו הופעתם של פורטלים, בלוגים, רשתות חברתיות) ותופעות כמו סלפי ושידורי לייב, אלא על דברים מהותיים וקונספטואליים, כמו מבחר של כתובות דומיין מסוגים שלא הכרנו בעבר. אם איש שנות ה-80 היה נכנס למכונת זמן ונוחת ב-2017 (בואכה 2018), סביר להניח, כי אותה שורת כתובת שהכיר כמשעממת וסתמית (http://www בתחילתה, .Com, .Co.il, .Org בסיומה), הייתה הופכת עבורו למקור לשעשוע במשך שעות. הנה שלושה מהחידושים שהפכו את כתובות הדומיינים שלנו למעניינות הרבה יותר.

 

דומיינים בעברית – מלאה או חלקית

מה דעתכם על כתובות כמו דומיין-דה-נט.קום או על ניוז-ישראל.net בתור כתובת לאתר שלכם? כתובות דומיינים ב-11 שפות שאינן אנגלית כבר נמצאות בתמונה מאז העשור הקודם (2009), אבל, בשל אתגרים טכניים מסוימים, רק בשנים האחרונות הן עלו ממש לתודעת בעלי האתרים. יש להם יתרונות רבים, החל מנוחות ההקלדה של הגולש בשפתו וללא צורך להחליף את שפת המקלדת בכתובות דומיינים בעברית מלאה וכלה באפשרות ל-SEO מוגבר על ידי שילוב מילת המפתח המקודמת כבר בכתובת האתר עצמו (כפי שנעשה כיום בכתובות של דפים בתוך האתרים).

 

דומיינים המכילים אימוג'י

פגשתם כבר כתובות דומיין שנראית כך i♥tacos.ws? תתכוננו, כי בזכות חברת אחסון האתרים האמריקאית GoDaddy, אנחנו עתידים לראות הרבה כאלה בזמן הקרוב. נכון לעכשיו, סיומת הדומיין היחידה איתה ניתן להשיג כתובת דומיין הכוללת אימוג'י היא .WS, אבל נראה כי לא יחלוף זמן רב, וסיומות נוספות מוכרות יותר תצטרפנה לחגיגה.

 

הסיומות החדשות

ואם כבר נגענו בסיומות, אז חייבים להזכיר את כל מאות הסיומות החדשות שה-ICANN (ארגון האינטרנט העולמי, האחראי לאישור שמות דומיין) משחרר בהדרגה מאז שנת 2013. בנוסף לגימיק הנחמד שמאפשר לבעלי אתרים למצוא סיומת שמתאימה לתחום העיסוק שלהם (למשל, .Bar או .Club), פרקטית, המהלך הזה משחרר מאות כתובות דומיינים, שעד עכשיו, אילצו אותנו להפעיל את כל היצירתיות שלנו על מנת למצוא כתובת דומיין פנויה. לא עוד avilevi123456.com, אלא avilevi.lawyer. קל וזכיר.

 

לסיכום

קשה להמר על איזו מהמגמות שהזכרנו (וזו הייתה רק דוגמית, מאחר וישנן רבות נוספות) תהיה זו שתסחוף את בעלי האתרים. ההימור שלנו הוא שה"מסננת" שתקבע אם טרנד מסוים יצליח או לא, יהיו מנוע החיפוש של גוגל והגולשים שיצביעו במו מקלדתם. אין ספק כי אמנם ה-ICANN הוא זה שיושב עם האצבע על מתג האישור או הדחייה, אבל כל החידושים והמגמות יעמדו לבחינה מדוקדקת על ידי קהל גולשים המוקף בגימיקים ובטרנדים, אשר לאט לאט, מפסיק לקבל דברים כעובדות נתונות ומפתח העדפות משלו בעת הגלישה.