כך הפך פוטין לבוס האמיתי של המזרח התיכון

דיווח ממוסקבה: צה״ל ומטה צבא רוסיה הפועל בסוריה מקיימים קשר ישיר ושוטף באמצעות קו טלפון ישיר ומוצפן. שיתוף הפעולה הישיר הוכיח את יעילותו המבצעית בשנים האחרונות ומנע עימותים מיותרים וטעויות בפעילות הצבאית מצד שני הצדדים באופן שעד כה נרשמו אפס טעויות שהביאו לנפילת מטוסים או פגיעה מיותרת בחיי אדם בשני הצדדים.

 

בין הכוחות הצבאיים קיים קשר ישיר ומיידי באמצעות הקו המקשר בין מטה חיל האוויר הרוסי בבסיס חמימים בסוריה לבין מטה חיל האוויר הישראלי בקריה בתל אביב.

 

רוסיה מודעת לחששות הישראלים מפני ההתפשטות האיראנית ולטענת אנשי הנשיא פוטין ישנה הבנה בין מוסקבה לטהרן על קווים אדומים מוסכמים שמטרתם למנוע עימותים ישירים בין ישראל למשמרות המהפיכה. מקורות במוסקבה טוענים גם כי רוסיה הפעילה את השפעתה כדי שגם הפעם צבא אסד והצבא האיראני השוהה בסוריה יימנע מתגובה על התקיפה המיוחסת לישראל מהשבוע שעבר.

 

כבעבר הסתפקה סוריה באיומים כלליים על ישראל. הפעם היה זה סגן שר החוץ הסורי שאמר כי ״ישראל תשלם מחיר יקר על התקיפה״. שר הביטחון ליברמן הגיב על האיום ואמר: ״אנו לוקחים את האיום ברצינות ואני מציע לא לנסות אותנו. מבחינתם זה ייגמר רע מאוד״.

 

בישראל אומרים במכוני מחקר חשובים כי הנשיא פוטין מצליח להשיג בהדרגה וללא צורך בהתערבות צבאית ניכרת וכמעט ללא אבידות השפעה מכרעת שלא היתה לרוסיה או לברית המועצות מעולם בעוצמה כזו על הנעשה במזרח התיכון. ישראל תלויה עתה לחלוטין ברצונה הטוב של רוסיה בבלימת ההתפשטות האיראנית לכיוון גבולה הצפוני מצד אחד, וכפי שהודה סגן הרמטכ״ל הקודם האלוף יאיר גולן, היא תלויה לחלוטין בסיוע צבאי אמריקני מאסיבי ואקטיבי אם תיאלץ לפעול נגד איראן.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי