הקנצלרית נבחרה מחדש ותתחשב בדעת הימין הקיצוני שונא הזרים

אנגלה מרקל ניצחה. היא ממשיכה לקדנציה רביעית אך נצחונה עומעם בעקבות הצלחת הימין הקיצוני שזכה ל-13 אחוזי תמיכה. מרקל הודיעה כי תוצאות הבחירות מחייבות אותה להתחשב בדעת תומכי המפלגה הזו שמעתה היא השלישית בגודלה בפרלמנט הגרמני.

 

קודם דיווחנו: גרמניה בוחרת בתחילת השבוע את מנהיגיה. הקנצלרית אנגלה מרקל צפויה להמשיך לשלוט כפי שהיא עושה מאז שנת 2005. תהיה זו הקדנציה הרביעית שלה.

 

סקרים אחרונים לפני פתיחת הקלפיות מנבאים למפלגתה השמרנית 36% מן הקולות לעומת 22% למפלגה הסוציאליסטית של היריב שלה מרטין שולץ.

 

לראשונה מאז מלחמת העולם השניה צפויה להיכנס לפרלמנט מפלגת ימין קיצוני הנשענת מן החשש הגובר מזרים ובראשם המוסלמים. מפלגה זו הקרויה אלטרנטיבה לגרמניה מקבלת בסקרים 11% ועל אף שלא תיכנס לקואליציה, מעתה יישמע קולה וברמה בדיוני הרייכסטאג.

 

הסקרים גם קובעים כי כשליש מ-61 מיליוני בעלי זכות ההצבעה עדיין מהססים מה שיכול להביא לשינוי של הרגע האחרון. אך גם כך לא יהיה למרקל פשוט להקים קואליציה ומיום שני צפוי לה כאב ראש פוליטי פנימי לא קטן.

 

מבחינת ישראל, המשך שלטונה של מרקל יותיר את היחסים במצב תקין לוס. מרקל אמנם מתעבת אישית את נתניהו ולא פעם כינתה אותו ״שקרן צבוע שלא ניתן לסמוך עליו״, אבל את ישראל היא מעריכה ומכבדת ועל כן היחסים המיוחדים צפויים להימשך, אם לא תהיה היום סנסציה גרמנית בקלפיות.

 

עניין מכזי