קץ הקריירה הפוליטית של זהבה גלאון

זהבה גלאון מתפטרת מהכנסת ותמשיך לשמש להלכה יו״ר מפלגתה, מרצ, אבל הקריירה שלה גמורה והיא יודעת זאת. אם סירבה גלאון בת ה-62 להבין את המציאות באה הצבעת חבריה למפלגה כדי להבהיר לה שזהו. היא סוס פוליטי מת.

 

בהודעתה מסרה גלאון:

‏״התפטרתי מהכנסת כדי להתרכז בתפקידי כיו״ר מרצ ולהנהיג בה פריימריז פתוחים. על מנת להתחזק אנחנו חייבים להיפתח ולהשתנות״.

 

האמת היא שעל פי הסקרים לגמרי לא בטוח שמרצ היתה עוברת את אחוז החסימה אילו נערכו הבחירות היום. גלאון היא ממקימי ארגון ״בצלם״ המושמץ ועומדת בראש מרצ מאז 2011. בכנסת היתה חברה בוועדות חשובות ונחשבה אשת מעשה.

 

במקום גלאון ישוב לכנסת מוסי רז. בהודעתו אומר מוסי:

‏ “זהבה גלאון הייתה הקול הצלול ביותר של השמאל ב-18 השנה האחרונות. אני נרגש מהנעליים הגדולות שאני נכנס אליהן”.

 

אורן חזן מהליכוד פירסם הודעה ניבזית, המרושעת והמכוערת. חזן ג׳וניור דירדר את כנסת ישראל לתהומות של ביזוי שאפילו אביו לא הגיע אליהן. כמה מתאים לו לומר: ״‏זהבה, מברך אותך על החלטתך המתבקשת להתפטר סוף סוף מהכנסת, מהלך צפוי לאור הכיעור שנשקף מהמראה שהצבתי מולך כל הדרך. הכנסת הופכת היום ליפה יותר!״.

 

‏לעומת זאת צייצה שלי יחימוביץ׳:״הפסד עצום לכנסת ולציבור, פרלמנטרית מדהימה ומנהיגה אמיצה, וברמה האישית ⁦‪אהובה ויקרה, זה מאוד מעציב אותי״.

 

במכתב לחברי מרץ אומרת גלאון: “מרצ לא יכולה להתקיים כמועדון סגור שמתעלם מכם – המצביעים והתומכים שלה – וחוסם את האפשרות של כוחות נוספים לקחת חלק במאבק שלנו להזרים דם חדש בשמאל”.

 

“אני אוהבת את הכנסת, אבל את מרצ אני אוהבת יותר, ואני יודעת שאם מרצ לא תיפתח – מרצ לא תהיה. לשמאל יש קהל רחב וגדול בהרבה ממספר האנשים שהצביעו למרצ. כדי לממש את הפוטנציאל הזה על מרצ להשתנות. אני משוכנעת שההתפטרות שלי מהכנסת תאפשר לי כיו”רית מרצ להתרכז בקידום “פריימריז פתוחים” והפיכת מרצ לבית גדול ומכיל לכל מי שמאמינים בערכים שלנו”.

“אני עוזבת את הכנסת בלב כבד. אני אוהבת את העבודה הזו, ולהיות נבחרת ציבור זו שליחות שאין כמוה וזכות שאני אסירת תודה עליה כל יום. אני גאה בהישגים שהיו לי ב-16 השנים שייצגתי אתכם במאבק לשוויון ולצדק; למען זכויות נשים והקהילה הגאה, לזכויות פלסטינים בישראל ובשטחים, נגד שחיתות כלכלית והריכוזיות במשק למען סגירת פערים חברתיים, לזכויות אדם ונגד ממשלות ימין הנחושות לחסל את המאפיינים הדמוקרטיים בישראל”.

 

עניין מרכזי