ריבלין: נתניהו משחק את הקורבן ומערער את יסודות החברה הישראלית

נאומו של נשיא המדינה רובי ריבלין איש מפלגתו של ראש הממשלה נתניהו נכנס לפנתיאון הנאומים הגדולים שנישאו בתולדות כנסת ישראל.

 

אהוד ברק צייץ בתגובה לנאומי ריבלין ונתניהו והישווה ביניהם:

״‏נאום נתניהו הוא ספין עבש. מחר יעטפו בו דגים. נאום ריבלין – מכונן. כך גם מורשתם: של ריבלין תיצרב בהיסטוריה שלנו. ממורשת נתניהו לא יוותר דבר״.

 

כה אמר הנשיא ריבלין בנאומו: “אין לתאר את אשר רואות עיני, במה שנראה כניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית. כך לגבי בית המשפט. ניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין את הציבור לערער על סמכותו ועל הכרעותיו”.

 

“אנו עדים לרוחות של מהפכה. הפעם שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי. תחת המציאות שבה הכל שפיט צומחת המציאות שבה הכל פוליטי. התקשורת פוליטית, המוסדות הדמוקרטיים, כולם, מהפקידות המקצועית ועד למבקר המדינה, פוליטיים. בית המשפט העליון פוליטי, כוחות הביטחון פוליטיים, ואפילו צה”ל שלנו פוליטי?”.

 

ריבלין האשים את נתניהו:

 

 

“המהפכה הזאת מבקשת לקרוע סוף סוף, את מסכות הצביעות לכאורה, מעל שומרי הסף כולם. במהפכה הזאת, השליט הוא גם הקורבן. ‘אנחנו נראה לכם מה זה’, זהו פס הקול של המהפכה, תמה ממלכתיות מן הארץ ואחרינו המבול”.

״הן לחברי הממשלה והן לחברי הכנסת עומדות הזכות והחובה לערוך שינויים מערכתיים – אך קרא להימנע מפגיעה בלגיטימיות של מוסדות המדינה. האם אין לנו עוד צורך בהם? האווירה הזאת, של ה’דה לגיטימציה’, אווירת ה’הכל פוליטי’, מחלחלות היום אל הציבור, שמקבל את המסר, שאין עוד ממלכתיות, יש רק משילות.

״באווירה זאת, דמוקרטיה פירושה שהחזק קובע. דמוקרטיה פירושה שהכוח של הרוב המזדמן הוא שקובע, ורק על פיו יישק דבר. ואני שחייתי בימים של בלי חירות ומק”י, יודע מה המשמעות של הדבר הזה”.

 

עניין מרכזי