הרצוג: אין לשכוח את אישיותו ומעשיו הבעייתיים של גנדי

מליאת הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת לזכרו של שר התיירות וחבר הכנסת רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל במלאות 16 שנים להירצחו, בנוכחות בני משפחתו. ח"כים בודדים מהאופוזיציה השתתפו בדיון כאשר עם פתיחת הישיבה, עזבו בהפגנתיות את אולם המליאה חברי הכנסת מהרשימה המשותפת.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "לא ניתן למחוק בהינף יד באמצעות חרמות את זכויותיו החשובות של גנדי במאבק להקמת המדינה ובהבטחת ביטחונה של המדינה. זה ניסיון ברור לטשטש או למחוק את זכויותיו של גנדי ואת מורשתו של גנדי אבל זה לא יקרה.

 

אנחנו ננציח את זכרו של גנדי והתחלנו לעשות זאת בשומרון כי גנדי אהב את השומרון והכיר את כל תולדות השומרון והחשיב אותה ערש תולדותיה של האומה. גם סיכמנו עם חבריו של גנדי לפלמ"ח ששער הגיא יישא את שמם. לגנדי הייתה משנה ציונית סדורה העשויה מקשה אחת. אני לא מתכוון לטרנספר אני לא דוגל בעקירת אנשים מבתיהם לא יהודים ולא ערבים אני מתכוון לחוט המשולש שהואט האמין בו – עם ישראל ארץ ישראל מורשת ישראל".

יו"ר האופוזיציה יצחק בוזי' הרצוג אמר: "בכל נאום שאני נושא לזכרו של רחבעם זאבי אני מזכיר גם את חשרת העננים, את המחלוקת שהיו לי ולתנועתי עמו בנוגע לרעיון הטרנספר מרצון של ערביי יו"ש, רעיון עוועים, שהיה בלתי לגיטימי בעליל וחתר לגזענות לשמה, שעליו התווכחתי איתו אישית גם בפגישות שהיו בינינו.

 

כמו גם העדויות החמורות הקשורות במעשיו של גנדי, שנחשפו לפני למעלה משנה. איננו יכולים להתעלם מהן דווקא על רקע קמפיין עולמי וישראלי של נשים שנחשפות בשמן, וחושפות עדויות קשות וחמורות הנוגעות לתקיפות מיניות שסבלו מהן. מובן מאליו שאילו היו טענות אלו מועלות בפני גנדי בעודו בחיים, בוודאי הייתה ניתנת לו הזכות וההזדמנות להשיב ולהגיב ולטעון כנגד. הפרק הזה יישאר ספר שאינו חתום – בבחינת "והמתים אינם יכולים לטהר את שמם".

האהבה לארץ ישראל היא שהובילה את רחבעם זאבי זכרו לברכה, להקדיש את חייו לביטחון ישראל, ביצורה ועוצמתה. תרומתו בהקשר זה תיזכר לתמיד, ותלווה את מדינת ישראל במאבקה נגד מבקשי רעתה."

 

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הישיבה: "גנדי היה קרבן לשנאת יהודים ולשנאת ישראל, לטרור שמבקש להטיל אימה על הציבור היהודי בישראל ובכל העולם. טרור שאינו מבחין בין איש לאישה ובין נער לזקן – וראה בו, בגנדי, מטרה מיוחדת.על שמו של גנדי רשומות עשרות מרדפים נגד מסתננים בבקעת הירדן. כנגדן, שמו מונצח היום בעשרות מקומות ברחבי הארץ: גשרים, יישובים וגנים ציבוריים. אלו לא יניחו לנו לעולם לשכוח את פועלו המבורך.

 

חלקים ממורשתו היו ועודם שנויים במחלוקת ציבורית – אבל חלקים אחרים חדרו אל לב הקונצנזוס. הוא היה מאלו שקבעו את הכלל: לא משאירים פצועים בשטח. לא זונחים חייל שנפל בשבי. לצערי, מאז שנרצח הצטרפו עוד שמות לרשימת השבויים. את חלקם כבר הצלחנו להשיב הביתה, אחרים עוד מחכים שנעשה זאת. בהתאם לרוחו של גנדי – רוח הנאמנות הבלתי מתפשרת, המחויבות והדבקות במשימה – אנחנו נעשה הכל כדי לעמוד במשימה הזו."

 

עניין מרכזי