ביקור בזק מוצלח: נתניהו נפגש עם 10 מנהיגים אפריקניים

ראש הממשלה נתניהו קייים ביקור בזק בקניה ובמהלכו הספיק להיפגש עם 10 מנהיגים אפריקניים בתוך שעות ספורות ואף היה למנהיג המערבי היחיד שמשתתף בהשבעת הנשיא החדש של קניה.

 

נתניהו נפגש עם נשיאי רואנדה, גבון, אוגנדה, טנזניה, זמביה, דרום־סודאן, בוטסואנה, נמיביה וראש ממשלת אתיופיה. נתניהו עסק בעיקר בהידוק שיתופי הפעולה של ישראל ומדינות אלה בתחומי אנרגיה, חקלאות, טכנולוגיה וביטחון. כמו כן יתאפשר לחברות ישראליות לחדור לפעילות במדינות ובתחומים חדשים.

 

בנוסף, נוצל הביקור הקצר להודעה בדבר פתיחת שגרירות ישראלית בקיגאלי, בירת רואנדה.

 

בהודעת ראש הממשלה ושר החוץ נמסר כי נתניהו אמר לבני שיחו: “אנחנו רוצים לעבוד איתכם ועם כל אחת ממדינותיכם כדי לחבר את אפריקה לחשמל. אנחנו מאמינים באפריקה. על כל אחת מהיוזמות שלכם תהיה יוזמה מצידנו, לנצל את העתיד. להפוך את החיים לטובים ובטוחים יותר למען העם שלכם. זה טוב בשבילכם, זה טוב בשבילנו, זה טוב לאפריקה.

 

“אתגר נוסף שניצב בפנינו הוא הביטחון. קיימת מחלה פראית והיא פוגעת בכל כך הרבה ארצות. בוקו חראם, א־שבאב, הג’יהאדיסטים בסיני. זה מהווה איום על כולנו. אני מאמין שאנו יכולים לשתף פעולה עם ארצות נוספות, ואם נעבוד ביחד נביס את הברברים. לעמים שלנו מגיע טוב יותר — ואנו יכולים לספק להם את זה.

 

“והנקודה האחרונה: ישראל עובדת במים, בחקלאות, באבטחת סייבר, בטכנולוגיית מידע, בבריאות, בכל תחום של עשייה אנושית, ואנו מאמינים שאנחנו יכולים לעשות טוב יותר לאנשים ברחבי העולם, אך ראשית באפריקה. זהו ביקורי השלישי באפריקה ב־18 חודשים וביקורי השני בקניה.

 

״אנו מאמינים בעתידה של אפריקה, אנו אוהבים את אפריקה, וארצה מאוד לא רק לשתף פעולה בצורה אישית עם כל אחת מארצות אפריקה, אלא גם עם האיחוד האפריקאי, ואני מקווה שכולנו נמצא דרך לעזור לישראל להיות במעמד צופה באיחוד האפריקאי משום שאנו יכולים לעזור.

 

״ביכולתנו לא רק לצפות, אלא גם לעזור לבנות יחדיו עתיד טוב יותר לאפריקה. אני מודה לכם על החברות שלכם, וכפי שנאמר כבר שנים — כולכם מוזמנים בשנה הבאה לירושלים”.

 

עניין מרכזי