מכה למושחתים בעיריות: רישוי עסקים ב-21 יום

הממשלה אישרה רפורמה חשובה מאין כמותה בנוגע לפישוט הליכי רישוי עסקים. ההליך הנוכחי הוא מסורבל וממושך במתכוןן ומהווה בסיס לשחיתויות בלתי נסבלות. במקומות רבים השגת רשיון עסק כמעט אינה אפשרית ללא מתן שוחד לפקידונים ולמעכרים.

 

בסך הכל קיימים לא פחות מ-200 סיווגים של העסקים השונים. בישראל 150 אלף עסקים הפועלים ברישוי אלא שהשגתו היא משימה מהגיהנום. לפיכך, רבים נרתעים מפתיחת עסקים קטנים ובינוניים, או סגירתם לאחר שלא הצליחו להתגבר על הקשיים הנערמים או הפעלה ללא רישוי תוך מתן שלמונים לפקחים.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בהעבירו את ההחלטה: “עסקים כורעים תחת נטל הביורוקרטיה ועודף רגולציה. הרפורמה תביא לכך שהרבה מאוד עסקים ייפתחו, הרבה מאוד עסקים ישגשגו”.

 

שר הפנים אריה דרעי: “תם העידן שבו לוקח כשנה להוציא רישיון לעסק. כלכלה חזקה נמדדת בעסקים הקטנים והבינוניים ואלה זכו להקלה משמעותית מאוד. נחסוך למשק מאות מיליוני שקלים”.

רועי כהן, נשיא ארגוני העצמאים: “הרפורמה קריטית ליכולת של העסקים לשרוד. אחרי גרירת רגליים במשך יותר מעשור מוצגת רפורמה שמפשטת את הרגולציה ותפסיק את הנוהג שכל בעל עסק הופך לעבריין. אנחנו מקווים שהליכי החקיקה יסתיימו כבר בתום מושב החורף״.

 

המהפיכה המיוחלת תראה כך:
1. רישוי דיפרנציאלי: שלושה מסלולי רישוי לפי גודל העסק.

2. הסוף לסחבת. ברירת המחדל תהיה אישור אוטומטי. אחרי הרפורמה יתקצר הממוצע ל־21 יום עד 21 יום פלוס 45 יום אם מדובר בעסק יותר מורכב כמו מלון. אם הרשות המקומית לא הגיבה או העירה הערות לבקשת רישוי העסק, הרישיון יינתן אוטומטית תוך 21 יום אם מדובר בעסק בעל סיכון נמוך.

3. פתיחת העסק על בסיס תצהיר. עד עכשיו בעל העסק היה מחויב ללכת לרשות העירונית ולבקש בקשה לרישיון עסק ואח”כ ללכת למשטרה, לכיבוי אש, למשרד הבריאות, למשרד להגנת הסביבה – וכל אלה היו מציבים בפניו דרישות שונות. מעתה הכל יהיה מרוכז בטופס אחד.

 

3,200 עסקים יהיו פטורים מצורך ברישוי עסק, בהם תחנת מוניות, מוסכי זגגות ורכב. עסקים עם מורכבות נמוכה כמו מספרה, קיוסק, פנצ’רייה וכו’ יקבלו רישיון אוטומטי על סמך תצהיר של בעל העסק.

 

עסקים בעלי מורכבות בינונית כמו צימרים, אטליז וחניון יוכלו לקבל רישיון על סמך תצהיר בתוך חודשיים, במקום שנה עד שנה וחצי: פוטנציאל ל־52 אלף עסקים נוספים.

4. חיזוק האכיפה: ענישה חמורה על תצהיר כוזב.

5. ודאות בפיקוח: זמנים קצובים לבדיקת ליקויים ואחידות בדרישות מעסקים. הסוף למצב שכל רשות תמציא דרישות משלה.

6. עסקים לא יידרשו עוד לחדש רישיון עסק בכל שנה אלא לפי רמת הסיכון: בכל 5, 10, 15 שנה.

עניין מרכזי