העברת השגרירות לירושלים תארך שנים

ארצות הברית הכריזה כוננות בנציגויותיה בעולם ופרסמה אזהרת מסע ואיסור לדיפלומטים שלה להגיע לישראל בעת הזאת. השגרירויות האמריקניות בעשרות בירות בעולם סגורות ומבוצרות מחשש למעשי נקמה ולהפגנות אלימות.

 

טורקיה כבר הודיעה כי תנתק את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל. צה״ל בכוננות בגדה ובעוטף עזה. מנהיגים מערביים בעולם מגנים את המהלך ומביעים התנגדות נחרצת להצהרת וטאמפ.

 

הנשיא טראמפ הכיר לראשונה בשם הממשל האמריקני בירושלים כבירת ישראל. בהודעה שנשא ביום רביעי בערב שעון ישראל אמר הנשיא:

 

״ההכרזה שלי היום מסמנת התחלה חדשה בטיפול בסוגייה הישראלית-פלסטינית.

"ב-1995 אימץ הקונגרס את ההחלטה לגבי השגרירות האמריקנית שמעודדת העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל. החוק הזה עבר ברוב גדול בקונגרס באותם ימים ואושר על ידי הצבעה קול אחד בסנאט, אבל במשך עשרים שנה כל נשיא קודם ניצל את היכולת שלו כדי לדחות את העברת השגרירות וסירב להעבירה או להכיר בירושלים כבירת ישראל.

 

״נשיאים דחו את ההחלטה הזאת מתוך אמונה שזה יקדם את השלום. הם עשו את השיקול שלהם בהתבסס על עובדות שהם חשבו שנכונות לאותם ימים. עם זאת, לאחר שני עשורים של דחיות, אנחנו לא קרובים יותר להסכם.

 

"אין צורך לחזור על אותה נוסחה כמו בעבר ולקוות לתוצאה טובה יותר. לכן קבעתי כי זהו הזמן להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם הם נכשלו ולא סיפקו את הסחורה, היום אני מספק את הסחורה. זה צעד שהיה צריך לעשות מזמן כדי לקדם את תהליך השלום ולהשיג הסכם ארוך טווח.

 

״ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת להכריע מהי בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום.

"נמשיך לדון על השליטה בירושלים ועל הגבולות"
"ירושלים לא רק הלב של שלוש הדתות אלא גם של אחת הדמוקרטיות המוצלחות בעולם, במשך 70 שנה בנו הישראלים מדינה שבה יהודים, מולסמים ונוצרים, ואנשים מכל הדתות והאמונות, חופשיים לחיות בחירות לפי כל אמונה שהם רוצים.

 

״ירושלים חייבת להישאר מקום שבו יהודים מתפללים בכותל המערבי, נוצרים הולכים בתחנות שבהן עבר ישו, והמקום שבט מוסלמים יכולים להתפלל באל אקצה.

"זה הדבר הנכון לעשות, וזה משהו שהיה חייב להיעשות. ולכן בעקביות עם ההחלטה של הקונגרס אני מורה להתכונן להעברת השגרירות לירושלים. החלטה זו לא מיועדת להרחיק אותנו מהניסיון להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים. אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל מעולה גם לישראלים וגם לפלסטינים. אנחנו לא מקבלים החלטה על נושאים סופיים כמו השליטה הישראלית בירושלים והגבולות. השאלות האלה עדיין על השולחן והצדדים יצטרכו להכריע.

"ארה"ב נשארת מחויבת לסייע להשיג הסכם שלום שהוא מקובל על שני הצדדים. אני מתכוון לעשות כל שבכוחי כדי לסייע להשיג הסכם כזה. בינתיים אני קורא לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים, כולל בהר הבית. סגן הנשיא מייק פנס ייסע בימים הקרובים לאזור כדי להבטיח את מחויבתנו להשגת שלום ולחסל את הקיצוניות".

 

עניין מרכזי