הסכנה: כאוס בשטחים וניתוק יחסים עם טורקיה

הלחץ העולמי מקיר אל קיר על הנשיא טראמפ להימנע מהכרזה על העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים לא הועיל אלא במעט. ההודעה צפויה להימסר הערב. הודעות מקדימות נמסרו גם לאבו מאזן וגם לעבדאללה מלך ירדן.

 

הפלסטינים הודיעו כי עם ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, דבר שנשיאי ארה״ב נמנעו מעשותו ב-70 השנים מאז הכיר הנדיא טרומן במדינת ישראל, יבוטלו כל ההסכמים בין הרשות הפלסטינית לישראל ושטחי הגדה יגלשו לכאוס ואפשר שגם לאלימות.

 

בוושינגטון ממתינים לרגע האחרון ולדברי גורמים יודעי דבר, טראמפ הניח לנתניהו להחליט האם ישראל מוכנה לשאת בתוצאות ההכרזה האמריקנית.

 

הכוונה האמריקנית זכתה לגינויים מכל העולם המערבי וכמו כן ממדינות ערב המתונות. אפילו הפלסטינים המתונים רואים במהלך הכרזת מלחמה של ממש.

 

שליט טורקיה ארדואן מאיים ערב ההכרזה כי הוא שוקל ניתוק מוחלט של היחסים הדיפלומטיים עם ישראל. צעד כזה עלול להוות מיפנה חמור בכלכלת ישראל ולהדק את הברית המתהווה בציר מוסקבה – אנקרה – טהראן.

 

בעולם כולו נחשב הנשיא טראמפ כבובה על חוט העושה כל שנתניהו מבקש ממנו. זו הסיבה שהזעם על ההכרזה האמריקנית מופנה לישראל הרבה יותר מאשר לארצות הברית.

 

עניין מרכזי