טראמפ רוצה לסייע לביבי אך מסבך את ישראל

דונלד טראמפ יודיע הערב על מימוש הבטחת הבחירות שלו: העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. בפועל, תארך ההעברה שנים ולכן, בינתיים תמשיך השגרירות להיות זו הוותיקה ברחוב הירקון בתל אביב.

 

הנשיא האמריקני יכריז כי ארצו מכירה בירושלים כבירת ישראל. עם זאת, יאמר הנשיא לראשונה על המשך התמיכה בהקמת מדינה פלסטינית בתנאי שפרטי הקמתה יהיו בהסכמה בין הצדדים.

 

טראמפ עושה זאת, על פי הנחייה ישראלית, בשעה בלתי שיגרתית: צהריים בוושינגטון אבל בשעה 20:02 בדיוק שעון ישראל, כלומר בפתיחת מהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה בישראל.

 

ההכרזה על העברת השגרירות מכניסה את ישראל למערבולת לא קטנה. כוננות הוכרזה במערכת הביטחון לאחר שהפלסטינים הכריזו על שלושה ימי זעם. עיקר הכוננות תהיה עם יציאת המוסלמים מן המסגדים לאחר תפילות יום השישי.

 

גם מדינות ערב הידידותיות לישראל, מצרים, סעודיה וירדן הביעו התנגדות למהלך שכל כולו נועד לסייע לנתניהו בדעת הקהל נוכח ההסתבכויות שלו ושל ביריוניו הפוליטיים. שהרי לכל ברור שהעיתוי איננו מיקרי.

 

טראמפ עובד בשירות נתניהו וזה יעשה הכל כדי להרחיק את מרכז תשומת הלב מחקירותיו ומההעמדה לדין הקרובה של רעייתו ומקורביו.

 

נתניהו פועל בכל החזיתות. הוא מתגרה בסורים, מצפצף במודע על ארדואן ודוחף אותו לברית עם איראן, שובר את הסטטוס קוו הדתי כדי לייצר משבר ופיצול בחברה הישראלית, ומייצר ברקע משבר כלכלי המאיים על המדינה מאחורי הקלעים.

 

אלה מהלכים של ייאוש. נתניהו רואה את הטבעת המתהדקת, רותח על אי אישור החוק האנטי משטרתי שהיה מרחיק את העמדתו לדין בתיקי המתנות ויודע גם כי תיק הצוללות עוד לפניו. הפתרון שהגה הוא להכניס את ישראל לסחרחרת של מהומות בכל החזיתות.

 

האם יצליח בכך? שאלת המפתח היא האם יהיו בכירים משמעותיים בליכוד שיעזו לצאת נגדו. בינתיים אני שומע על אי שביעות רצון גוברת ועל כוננות הדחה. אבל בפועל טרם הונף נס המרד.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי