ליברמן: הפנאטיות הפלסטינית מונעת הסדר מדיני מוסכם

שר הביטחון איבט ליברמן אומר במאמר באתר בינלאומי לענייני ביטחון בשם 'דיפנס ניוז' כי ישראל
"אנו מזהים טשטוש של הקווים המסורתיים בין המגזרים הפנאטים והפרגמטיים. לארגוני הטרור הסונים, כדוגמת דאעש, אל קעידה וחמאס, יש הרבה יותר משותף עם איראן וחיזבאללה מאשר עם רוב מדינות ערב הסוניות. בעוד שהראשונים שומרים על תפיסת עולם אלימה, שמזכירה את ימי הביניים, יש למדינות הללו גישה פרו מערבית המעדיפה יציבות, צמיחה כלכלית וביטחון.

 

״מדינות ערביות אלו קרובות יותר לכורדים ולקהילות הנוצריות במזרח התיכון מאשר לגורמים הקיצוניים ששותפים להם ברקע התרבותי וההיסטורי, וכמובן גם לישראל".

"החלוקה האסטרטגית במזרח התיכון בין קנאות לפרגמטיות, עולה על החלוקות העדתיות של העבר. בעוד שהאחרונים עדיין ממלאים תפקיד, הם כבר לא פוסלים את האינטרסים הלאומיים החיוניים, כפי שהיה בעבר. התפתחות זו מבשרת טובות לעתיד ומציעה לכוחות המתונים דרך לסכל את האיומים על יציבות האזור וביטחונו.

 

"באופן אירוני, התפשטות הקנאות באיראן הגבירה את הפרגמטיזם במדינות הללו. הניסיון של איראן ליצור פרוזדורים שיעים – אחד דרך עיראק וסוריה ללבנון והשני סביב המפרץ הפרסי מבחריין ועד תימן, עורר דחף מצד ממשלות ערביות במזרח התיכון.

 

״מלבד ההכרח לסכל את איראן, הפרגמטיזם המפוכח יכול לסייע לאזור להשתחרר מהקיפאון המדיני. במשך זמן רב מדי האינטרסים האמיתיים של מדינות האזור – ביטחון, כלכלה, טכנולוגיה ומודרניזציה – היו כפופות לאידיאולוגיות קיצוניות".

"ישראל קיוותה מזה זמן רב לראות התפשטות של מנטליות פרגמטית באזור, מה שהוביל בעבר להסכמי שלום עם מצרים וירדן. להתפתחות כזו יש פוטנציאל לפתור בסופו של דבר את יחסי ישראל עם שכיניהם ולבסס את הביטחון האזורי על אינטרסים משותפים".

 

"פגיעת הקנאות ניכרת היטב בזירה הפלשתינית. דורות של מנהיגים פלשתינים הובילו את הרשות באמצעות דביקות במטרות לא ריאליות. אילו הייתה המנהיגות הפלשתינית פרגמטית באמת, היינו יכולים לקדם פתרונות מציאותיים לנושאים שנויים במחלוקת. כל עוד יש פנאטיות בחברה הפלשתינית קשה לראות שינוי לטובה״.

 

עניין מרכזי