עונת הסחטנות בעיצומה ונתניהו נכנע ללא קרב לכל גחמה

כניעת נתניהו הסיטונית נמשכת וכל גורם קואליציוני מתייצב בימים אלה בלשכת נתניהו, מעלה את דרישותיו וזוכה להיענות מיידית, יהיו דרישותיו מוגזמות ומזיקות ככל שיהיו. העיקר לשמר את הקואליציה ואת הכיסא והמעון ברחוב בלפור בכל מחיר.

 

הסחטן התורן הוא אביגדור ליברמן, שאילץ את נתניהו להביא בימים הקרובים לכנסת חוק מיוחד להטלת עונש מוות על מחבלים. החוק מיותר, אומרים משפטנים בכירים, משום שעל פי החוק קיים, שאיננו מיושם בשטח, ניתן ממילא, אם רק תחפוץ בכך המדינה, לגרום להוצאתם להורג של מחבלים אם לא חוסלו ממילא בזירת הפיגוע.

 

כשהעלה ליברמן את הדרישה בישיבת הקואליציה הגיב תחילה נתניהו בציניות באומרו שאין סיבה לקדם את החוק ״כי לא ניראות בחירות בקרוב״. לטענת שר הביטחון "עונש מוות למחבלים יהיה כלי הרתעתי משמעותי. אסור לנו לאפשר שמחבלים יידעו שאחרי רצח שביצעו, הם יישבו בבית הסוהר, יהנו מתנאים כאלו ואחרים ואולי ישתחררו בעתיד. המאבק שלנו בהם חייב להיות נחוש מאוד".

 

ח"כ אילטוב ממפלגתו של ליברמן שהעלה הצעת חוק בנושא אמר כי ״היום הוא יום היסטורי בתולדות מדינת ישראל. ״החקיקה צריכה להטיל עונש מוות על מחבל שמגיע כדי לרצוח אזרחי. לא עוד תנאי כליאה נוחים בכלא, אין יותר תמונות צהלה של רוצחים, אין יותר תארים אקדמיים. המשפחות השכולות, שיקיריהן נרצחו בידי בני עוולה, מתמודדות יום יום ושעה שעה עם הכאב והצער הקשה מנשוא, בזמן שהמחבלים נהנים מתנאים נוחים בבתי הסוהר. עבור המשפחות השכולות, מדובר פה בתיקון עוול היסטורי״.

 

מתנגדי החוק, בהם נחמן שי מהעבודה אמרו כי עונש מוות אינו מרתיע, אלא יוצר גיבורי טרור. לכן, בעולם המתורבת אליו אנו שייכים מטילים מאסרי עולם אך נמנעים מעונש מוות.

 

עניין מרכזי