נתניהו וטראמפ גרמו נזק בלתי נסבל לירושלים

העצרת הכללית של האו״ם תתכנס בימים הקרובים כדי להשמיע בוז קולני ומהדהד ובאופן חד משמעי את הסתייגות העולם כולו כולל כל המעצמות זולת ארה״ב, למהלך השגוי של הנשיא טראמפ להכריז על ירושלים כבירת ישראל.

 

ומה יהיה בהצבעה? למעט איזו מיקרונזיה עלובה, העולם יאמר את דברו לנתניהו: ירושלים אינה בירת ישראל מתברר שביבי שוב שגה בענק. נתניהו וטראמפ פגעו במעמד ירושלים באופן שאיש לא עשה מאז הקמת המדינה.

 

בקול גדול מידי יום מתחוור יותר ויותר כי המהלך של טראמפ, שנעשה בלחצו של נתניהו כדי להעניק לו הישג מדיני, התברר כמזוייף ומזיק, ונועד אך ורק לצרכים פוליטיים אישיים פנימיים של ביבי על מנת להסיט את תשומת הלב משחיתויות הצמרת ומחקירות המשטרה.

 

אתמול הצביעו 14 מתוך 15 מדינות החברות במועצת הביטחון של האו״ם בעד הצעת ההחלטה המיצרית שביקשה "לאשר מחדש כי לכל החלטה ופעולה שמבקשת לשנות את האופי, המעמד או ההרכב הדמוגרפי של ירושלים אין השלכות חוקיות והן מבוטלות".

 

כאמור כל העולם הצביע בעד ביטול מוחלט ומיידי של הצהרת טראמפ. העולם נחשף מחדש להחלטת מועצת הביטחון 478, שקבעה בשנת 1980 כי על המדינות החברות באומות המאוחדות להימנע מהקמת "נציגויות דיפלומטיות" בירושלים.

 

ארצות הברית הטילה וטו על ההחלטה. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הביעה צדהמה מן התמיכה העולמית הגורפת בביטול הצהרת טראמפ. היא הגדירה את תוצאות ההצבעה "עלבון שלא יישכח. זו הפעם הראשונה שאני מממשת את זכות הווטו האמריקאית במועצת הביטחון. לא עשינו זאת כבר שש שנים. אנחנו עושים זאת לא בשמחה אבל לא בחוסר רצון. זאת לא בושה עבורנו, אלא למועצת הביטחון".

 

השגרירה היילי גם הדגישה כי המהרת טראמפ אינה מחייבת דבר במו״מ המדיני וכי ״הגבולות והריבונות ייקבעו בשיחות עתידיות בין הישראלים והפלסטינים״.

נתניהו מצידו שיגר ציון מלקק לשגרירה היילי וקבע: "בחנוכה דיברת כמו מכבית אמיתית. הדלקת נר של אמת והארת את החשכה. אחד הביס את הרבים. האמת הביסה את השקרים".

 

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, ואמר: "שום הצבעה או דיון לא ישנו את המציאות הברורה – ירושלים היא בירת ישראל מאז ומתמיד".

השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור אמר: ״אנחנו חוזרים ומדגישים כי להצהרה האמריקאית אין תוקף חוקי והשפעה על מעמדה של ירושלים".

 

עניין מרכזי