הספין נגד אובמה הופרך: ה-CIA מנע הפללת בכיר חיזבאללה מחשש ל״פגיעה מודיעינית״ קשה

גורמי מודיעין מגיבים בחומרה על הפרסום ב״פוליטיקו״ בדבר בלימת מעצרם של סוחרי סמים שפעלו עבור החיזבאללה. בתחקיר נטען, כי ביטול פעולה שתוכננה נגד מבריח סמים מסויים באה בהנחייה מן הבית הלבן בתקופת הנשיא הקודם, ברק אובמה.

 

עכשיו מתברר כי גורמים פוליטיים אינטרסנטים שהדליפו את הסיפור עשו זאת במטרה להכפיש את הנשיא הקודם אובמה. נטען כי הנשיא התערב למניעת המעצרים כדי שלא לסכן את המשא ומתן להשגת הסכם הגרעין עם איראן וככניעה לדרישת איראן שלא לפגוע בארגון הטרור השיעי הלבנוני.

 

מסתבר שאת פעולת המעצרים תיכננה הסוכנות לאכיפת סמים (ה-dea) זהו גוף אמריקני שאינו מודע לתחומי מודיעין בינלאומיים ועיסוקו היחיד הוא מאבק בסחר בסמים. מתברר גם שמשרד המשפטים סירב להעמיד לדין בכיר חיזבאללה המכונה ״רוח רפאים״ זאת בהנחייה מגבוה.

 

התחקיר אכן הזיק קשות לתדמיתו של הנשיא אובמה ובישראל הזדרזו פוליטיקאים מהאופוזיציה לגנות את אובמה והיו גם מי שביקשו ליטול מהנשיא הקודם של ארצות הברית את פרס נובל לשלום שבו זכה.

 

ואולם, מהר מאוד התברר ששום גורם ממשלתי ישראלי לא היה שותף להתנפלות על המהלך של הממשל האמריקני. אפילו נתניהו ששש תמיד להתנפל על אובמה לפעמים בצדק והמון פעמים ממש לא, נמנע מתגובה פוגענית שהיתה מתבקשת אילו התחקיר היה אמיתי.

 

ל״עניין מרכזי״ נודע מפי גורמים אמריקניים כי גורמי ביון המקורבים לסוכנות הביון המרכזית ביקרו בחריפות את הפרסום וכינו אותו ״שרלטנות שנשענת על דברי פעיל אינטרסנט המעוניין לפגוע באובמה״ כדי לסייע לטראמפ שנכתש בתקשורת על מחדליו.

 

על פי הדיווחים הזרים אמר גורם ביון מרכזי בעקבות הפרסום את הדברים הבאים: לסוכנות הסמים אין מושג מה האינטורסים האמיתיים של ארגוני ביון כאלה ואחרים. הסוכנות עצמה הרי מפעילה סוכנים כולל סוחרי סמים כדי ללכוד את מפעיליהם הדגים השמנים.

 

״ומה אם ה-cia והמוסד הישראלי מפעילים בתוך החיזבאללה מבצע מודיעיני חשוב ומורכב? הרי לאנשי הסמים אין מושג מה קורה שם ואילו אינטרסזים אחריםפ עמדו להיפגע קשות״. ולסיכום הסביר איש המודיעין הבכיר כי ״העולם הרבה יותר מורכב מאשר מבט מהפריזמה הצרה של סחר בסמים״.

 

הבעיה עם הפרשה ששום גורם רשמי אינו יכול להכחישו רשמית. אילו באמת מנע אובמה פגיעה באנשי חיזבאללה ככניעה לאיראנים, טראמפ היה הראשון שהיה קופץ ואומר זאת בעצמו ונתניהו בוודאי שלא היה שותק.

 

ללמדכם, שטראמפ לא חדל מהפצת פייק ניוז. להיפך.

אגב, מחקר מוכיח כי בשנה הראשונה של טראמפ בבית הלבן הוא הפיץ בעצמו ובאופן אישי לא פחות מ-1,400 ידיעות שיקריות או עובדות מזוייפות שמטרתן היחידה הכפשה.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי