סקר: 97% מהעצמאים בישראל היו מעדיפים לסגור את עסקיהם

העצמאים ובעלי העסקים הקטנים בישראל חשים נרדפים ומאויימים הן על ידי השלטונות והן על ידי עובדיהם. סקר ראשון מסוגו שנערך בימים אלה בידי גורם לא ממשלתי מעלה נתונים חמורים על מצב העסקים ובעיקר על התחושה הקשה של בעלי העסקים הללו.

 

ממצאי הסקר מדהימים על רקע העובדה שנערך בקרב 50 אלף חברי “התאגדות העסקים”. הם טוענים לחקיקת יתר פופוליסטית לטובת השכירים המעמיס על העצמאים הוצאות עתק שקשה לעמוד בהן.

 

בנוסף, סובלים העצמאים מעודף רגולציה בנוגע רישוי עסקים המגלם התעסקות מיותרת, סחבת וחוסר יעילות. עוד מעלה הסקר כי יותר מ־70% מבעלי העסקים שוקלים לצמצם את מספר העובדים עקב ייקור עלויות העסקה, ו־68% אמרו שהעסק שלהם עומד ב”סטטוס קוו” ללא גדילה משמעותית לצד קושי הולך וגדל רק להישאר במצב הקיים.

 

בסקר נקבע ש־97% מבעלי העסקים העידו שאם היתה להם אפשרות, הם היו מעדיפים לא להמשיך להיות עצמאים.

בהתאגדות העסקים הקטנים אומרים כי, “עלו בסקר ממצאים שללא שום ספק מצריכים המשך טיפול מקיף. רק התאגדות גדולה וחזקה של עצמאים יכולה להוביל להתגייסות של מקבלי ההחלטות לטיפול בממצאים הללו”.

 

 

יצויין כי חוק חדלות הפרעון שהתקבל באחרונה מהווה עידוד לבעלי עסקים ללכת להליך של פשיטת רגל גם בעבור חובות קטנים של כמה רבבות שקלים ולא מעט עצמאים קטנים בוחרים בדרך זו.

 

עניין מרכזי