ראש המוסד הקודם מזהיר: מלחמת הסייבר מסוכנת מטילים והפצצות

ראש המוסד הקודם, תמיר פרדו,  מזהיר בהפעה פומבית ראשונה מאז סיים את תפקידו מפני הסכנה הגלומה במלחמת סייבר. לדבריו היום הוא אסטרטגי ומשמעותי בהרבה מנזק שיכול להגרם מטיל או הפצצה של האויב.

 

פרדו: "האיום המוביל הוא ה'סייבר'. הלוחמה בסייבר יכולה להתבטא בהריסת פס ייצור וגם בהונאת הציבור. לצערי, מנהיגים, בצד הדמוקרטי של העולם, הפכו ללוחמי סייבר הרסניים מאין כמותם.

 

״כאשר מנהיג שיש לו תומכים במדינה מדבר באופן ישיר באמצעות הטוויטר ולא באמצעות התקשורת בה אתה חייב לתת תשובות הוא הופך לשחקן משמעותי בלוחמה הסייבר. חוסר ההבנה בקרב מנהיגים שהדבר הזה יכול לשמש אותם אבל גם את היריבים שלהם יכולה להוביל להרס ואסון".

 

"הבעיה של פילוג בתוך החברה השסע הפנימי, שאחריותו של הדרג הפוליטי היא לאחות אותו אך לדעתי, הם עוסקים בהרחבת השסע והרחבת אי היציבות – מדאיגה אותי יותר מכל, יותר מהאיום האיראני".

 

"זו תקופה של מהפכות כמו המפכה הצרפתית – שזו תקופה של אלימות ושל חוסר יציבות. המהפכות הטכנולוגיות מחייבות אותנו לשינויים קיצוניים".

 

"האיום של הסייבר הוא לא רק איום מדינתי. זה נשק זול ואפקטיבי. פשע מאורגן וריגול תעשייתי. ניתן להפיל שווקים ולהרוס תעשיות. בעבר דובר רק על תשתיות קריטיות. אבל היום כל התשתיות הקריטיות מחוברות ביניהן וגם התשתיות הלא קריטיות מחוברות לקריטיות: תעשיות מזון, בתי חולים, מפעלים, בנקים – הכל. הנזק יכול להיות בלתי הפיך לחלוטין".

 

 "העוצמה של ישראל בתחום הזה היא אדירה אבל כמות האנשים המוכשרים היא זהה לכל מדינה ואנו מדינה קטנה. השאלה היא כמה מהר לומדים. מדינות מתפתחות מצאו כי לאמן לוחם סייבר יותר זול מלאמן טייסת". 

 

אין מי שלא עוסק בסייבר גם החיזבאללה. הבעיה שכאשר אתה נתקף בסייבר יכול לקחת לך שנה להבין מי תקף אותך. ההגנות שמספקות החברות אינן מספיקות. הרשתות מאוד מורכבות״.

 

פרדו הדגיש: ״הסייבר הוא נשק גרעיני חרישי ורך. האיום הזה לא מובן לחלוטין עדיין בקרב המדינות, הממשלות, התעשייה והבנקים. הכותרת ברורה אבל נולד פה נשק חדש. לפני כשנה, הייתי בארה"ב, שבוע אחרי שהנשיא אובמה הטיל על ה-FBI לבדוק את המעורבות הרוסית בבחירות של ארה"ב. שאלתי את אחד הפנסיונרים שם, מה המשמעות אם תגלו שאכן הרוסים הטעו את הבחירות.

 

״לא היתה להם תשובה. וזו בדיוק הבעיה. הכלי הזה יכול להיות בידי זאבים בודדים ועד רמת המדינה. בחור עם עם IQ של 150 יכול לגרום נזק ששום טייסת בעולם לא מסוגלת לעשות".

 

עניין מרכזי