הצעת חוק חשובה תמנע מיאיר לפיד לכהן כראש ממשלה

‫היה ברור שזה יגיע השאלה היתה רק איך. בסקר שפורסם השבוע כבר קיבלה יש עתיד 27 מנדטים לעומת 24 לליכוד. בסקר זה, אגב, מפלגתו של גבאי מצטמקת לשפל שלאחריו נזרק הרצוג מתפקיד יו״ר המפלגה (14 מנדטים בסקר לעומת 24 בכנסת הנוכחית).

 

ובכן, המשימה הוטלה בערמומיות דווקא על חבר קואליציה חרדי ולכאורה לא אינטרסנט בנושא הספציפי. השר לשעבר יעקב ליצמן יוזם חוק שימנע מפוליטיקאים חסרי השכלה נוסח יאיר לפיד לדלג ולהפוך ראש ממשלה בישראל.

 

החוק המוצע קובע כי לא יוכל לשמש בתפקיד ראש ממשלת ישראל אדם ללא תואר אקדמי או ללא שירות צבאי משמעותי.

 

תזכורת מביכה: ללפיד אין אפילו תעודת בגרות והוא נתפס נואם כשהוא ניצב על גבי שרפרף סמוי.  את שירותו הצבאי עשה ככתב עיתון במחנה ז״ל. הוא גם ניסה לדלג לדוקטורט – ללא הצלחה. עקרונית, החוק נחוץ וחשוב.‬

 

אגב, גם ליצחק רבין לא היתה תעודת בגרות אך הוא היה בוגר בית ספר חקלאי. עם זאת הגיע לפוליטיקה מתפקיד הרמטכ״ל.

 

אתמול התייחס לפיד למאמץ המרוכז שהחל היום להעביר את החוק נגד המשטרה הקרוי חוק ההמלצות.

לפיד אמר בישיבת סיעתו בכנסת:

 

״הדבר שהכי בולט בחוק ההמלצות – זו היעילות. פתאום הם יעילים. כשזה מגיע אליהם, לבעיות האישיות שלהם, לניסיון להציל את הכיסאות שלהם – מכונה משומנת! נכון שזה מושחת, אבל בואו ניתן להם קרדיט – לפחות הם טובים בזה. לפחות הם טובים בלהיות מושחתים.

 

״חוק ההמלצות הוא תועבה. הוא לוקח את הדמוקרטיה הישראלית ומכופף אותה לצרכיו של אדם אחד.

 

״החוק הוא תועבה מפני שהוא מעליב כל אזרח ישראלי שהלך לקלפי וחשב שהוא מצביע על החיים שלו. על הילדים שלו.

הם חיים במדינה משלהם. מדינה מושחתת שבה הכל מיועד למטרה אחת: לשרת את השליט.

 

״שני אירועים נצמדו אחד לשני ביממה האחרונה. אתמול חבר הכנסת דוד ביטן, יו"ר הקואליציה הפורש, החליט לשתוק בחקירה שלו. היום חבר הכנסת דוד אמסלם, יו"ר הקואליציה הנכנס, מתחיל את המרתון להעברת חוק ההמלצות.

 

״הדבר שהכי בולט בחוק ההמלצות – זו היעילות. פתאום הם יעילים! הקואליציה הזו, שגוררת רגליים מול הנכים, מול הקשישים, מול ניצולי השואה. שלא מסוגלת להחליט שום דבר בנושא המדיני. שתוקעת את חוק האוטיסטים ואת דמי מחלה ודמי אבטלה לעצמאים. שלא הציגה תוכנית אחת לסייע לצעירים.

 

״שמול הרס החקלאות הדבר היחיד שהיא יודעת לעשות זה ששר החקלאות מארגן תפילה בכותל נגד עצירת הגשמים. (אם שר החקלאות מארגן תפילות, אולי כדאי שהרבנים הראשיים יטפלו בגניבות חקלאיות ובסובסידיות למשקים חקלאיים).

פתאום הם יעילים. כשזה מגיע אליהם. לחקירות שלהם.

 

״לשחיתות שלהם. לנסיון שלהם להציל את עצמם. כל עוד זה נוגע לאזרחי ישראל, לצרכים שלהם, יש להם אלף הסברים: קשה להם, בג"ץ מפריע להם, יש להם הסכמים קואליציוניים, אין להם תקציב לזה. אבל כשזה מגיע אליהם, לבעיות האישיות שלהם, לנסיון להציל את הכסאות שלהם – מכונה משומנת! נכון שזה מושחת, אבל בואו ניתן להם קרדיט – לפחות הם טובים בזה. לפחות הם טובים בלהיות מושחתים.

 

״חוק ההמלצות הוא תועבה. הוא תועבה מפני שהוא לוקח את הדמוקרטיה הישראלית ומכופף אותה לצרכיו של אדם אחד. הוא תועבה מפני שהוא מעליב כל אזרח ישראלי שהלך לקלפי וחשב שהוא מצביע על החיים שלו. על הילדים שלו. זו לא המדינה שלנו. זו לא המדינה שבה אנחנו חיים ועובדים ומגדלים ילדים. הם חיים במדינה משלהם. מדינה מושחתת שבה הכל מיועד למטרה אחת: לשרת את השליט.

 

״אני מזכיר לכם. זה להיפך. לא אנחנו אמורים לשרת את הממשלה. את ראש הממשלה. היא אמורה לשרת אותנו. הוא אמור לעבוד אצלנו. אנחנו ניאבק בחוק הרע והמושחת הזה פה, ובבית המשפט, וברחובות. כי מגיע לנו יותר מממשלה שהפכה את הכנסת לקרקס מביש של מושחתים״, אמר חבר הכנסת יאיר לפיד.

 

עניין מרכזי