דיווח: סעודיה מעודדת הפיכה בירדן

האם סוכלה הפיכת חצר בירדן?
גל חריג של שמועות מופצות ברשתות החברתיות הערביות,  שבהן נטען כי מתחת לפני השטח מתקיימים מאבקים חסרי תקדים בחומרתם בחצר בית המלוכה בעמאן בין קרובי משפחת המלוכה לבין המלך המכהן.

 

מה שליבה את השמועות היתה הודעת ארמון המלוכה על הוצאתם לפנסיה של שני אחיו של המלך ובן דודו ששירתו עד כה בתפקידים בכירים ביותר בצבא הירדני. הם שימשו מפקדי חיל האוויר, הכוחות המיוחדים ומשמר המלך. 

 

לפי השמועות האחים של המלך זממו להדיחו וזאת בסיוע ובגיבוי מצד ערב הסעודית ומדינת איחוד האמירויות שבאחרונה מתחו ביקורת על התנהלותו של המלך.

 

לאחרונה הסתכסך המלך עבאללה עם סעודיה ועם ארצות הברית תחילה בעניין הצהרת טראמפ בנוגע לירושלים ובהמשך עם הצטרפותו של המלך הירדני לציר אנקרה – טהרן. באחרונה נפגש עבדאללה גם עם הנשיא פוטין מה שהדליק נורת אזהרה בוושינגטון.

 

במדינות ערב השכנות, מצרים, עירק וסעודיה וכן בחלק ממדינות המפרץ גובר החשש על תפנית אסטרטגית שעבאללה החליט עליה ואשר עלולה להיות הרת גורל גם מבחינתה של ישראל.

 

נפילת ירדן בידי בני ברית של איראן וארדואן עלולה להוות נקודת מפנה לרעתן של סעודיה, מצרים וישראל.

 

מארמון המלוכה הירדני נמסר אמנם כי השמועות על הפיכה חסרות בסיס וכי השלושה הוצאו לפנסיה כחוק. ירדן הבטיחה כי תעמיד לדין כל מי שהיה שותף להפצת השמועות.

 

עם זאת, אין ספק שמתחת לפני השטח מתחולל בעמאן משבר לא קטן. יצויין כי במשך עשרות בשנים יחסי ישראל וירדן היו יחסים קרובים גם טרם חתימת הסכם השלום. היתה תקופה שעל פי מקורות זרים נשמר אביו של עבדאללה, המלך חוסיין, בידי חיילים ואנשי אבטחה לא ירדניים מחשש שיירצח.

 

עניין מרכזי