יעקב פרי מכחיש ולפיד תומך בו

יאיר לפיד השתהה בתגובתו לתחקיר בתוכנית ״עובדה״ שבה מיוחסת ליעקב פרי הדלפה בעת שהיה ראש השב״כ לאריה דרעי כי הוא נתון להאזנות במסגרת החקירה הפלילית נגדו פרי הוא חבר כנסת מרכזי בסיעתו ושימש שר כשמפלגתו היתה בקואליציה.

 

לפיד פרסם את תגובתו:

צלצלתי לפרי. הוא היה פגוע נורא, אבל ניסה לשמור על פרופורציות. "בוא נדבר על מה שחשוב," הוא אמר לי, "זה פשוט לא נכון. לא הדלפתי לדרעי.

 

איזו סיבה היתה לי להדליף לולי להדליף לו? אני לא צריך ממנו שום דבר, היה ברור שהוא בצרות, למה שאסבך את עצמי?"

שאלתי אותו על שתי הטענות שעלו בכתבה – העובדה שנכשל בפוליגרף והעובדה שאמר למצלמה של "עובדה" שהיתה בדיקת פוליגרף אחת בזמן שהיו שלוש.

 

"אם מישהו היה מסתכל על השורה האחרונה בטופס של בדיקת הפוליגרף," אמר פרי, "היה רואה שכתוב שם: 'התוצאות אינן חד משמעיות'. זה קורה בערך ב-15% מהבדיקות, בגלל זה הפוליגרף הוא לא קביל משפטית, אבל מי בכלל מסתכל על השורה האחרונה בטופס?"
ולמה אמרת שהיתה רק בדיקה אחת?

 

בפעם הראשונה פרי נשמע כועס. "כי לא זכרתי," אמר, "תפסו אותי במסדרון, לא ידעתי בכלל על מה הולכים לשאול אותי. שאלו אותי על אירועים מלפני 23 שנה. אתה זוכר כל מה שקרה לך לפני 23 שנה? אז רוב האנשים אומרים לעצמם, 'בטח שהייתי זוכר בדיקות פוליגרף', אבל רוב האנשים לא היו ראש השב"כ.

 

אתה יודע כמה בדיקות כאלה היו לנו? אתה יודע בכמה חקירות הייתי מעורב? הדבר היחיד שזכרתי הוא שהיתה בדיקה אחת שהיתה לא תקינה, אז עליה הגבתי. אם האמת היתה באמת חשובה להם, הם היו מצלצלים מראש, אומרים לי מה יש להם, והייתי בא בשמחה לאולפן להסביר. במקום זה הם העדיפו לעשות לי אמבוש מרושע בתקווה שאתבלבל. הם בטח מאוד גאים בעצמם."

 

כל חייו היה פרי לוחם. יש על שמו מאות מבצעים שאת רובם אי אפשר לפרסם. זה לא נותן לו כמובן שום הנחות בתחום טוהר המידות, אבל זה מסביר את הדרך שבה הוא החליט לטפל בעניין. "אני בן 74," הוא אמר לי, "אף אחד לא יתחיל עכשיו לקרוא לי שקרן." הוא החליט לא להסתתר. לצאת החוצה, להסביר, לגרום לאנשים להקשיב לו. אתמול התראיין ברדיו ומחר יתראיין בשבתרבות.

 

אתם יכולים להחליט שאתם מאמינים לפרי, או שאתם מאמינים למה שראיתם בטלוויזיה. מה שפחות לגיטימי, הוא להחליט שצריך לערוף את ראשו בלי לשמוע את הצד שלו.

 

אני אוהב מאוד את העובדה שמיש עתיד מצפים ליותר. אנחנו גם מצפים מעצמנו ליותר. כולם יודעים אצלנו שאם היועץ המשפטי יורה על פתיחת חקירה פלילית נגד מישהו מהח"כים של יש עתיד לא יהיו מחיאות כפיים בישיבת הסיעה. ח"כ שנחקר יצטרך ללכת מיד הביתה עד לבירור העניין. זה אולי סותר את העקרון המקודש של "זכאי עד שהוכחה אשמתו", אבל אלו הסטנדרטים שלוקח על עצמו כל מי שמצטרף אלינו.

 

רק שזה לא המקרה. אין פה חקירה, אין פה הליך פלילי או משפטי. אחרי שמורידים את המוזיקה המהדהדת והכותרות, מה שנשאר היא בדיקת פוליגרף לא קבילה משפטית מלפני 23 שנה. היא מעוררת סמני שאלה, אבל האם אדם רב זכויות כמו פרי לא צריך לקבל שום הזדמנות לענות עליהן? האם זה ההליך התקין החדש? תוכניות טלוויזיה על תקן של שופט, חבר מושבעים ותליין? – דברי לפיד.

 

פרי עצמו הופיע בפומבי בסוף השבוע והתייחס לפרשת יאיר נתניהו. פרי אמר:

"מצופה ממאבטח לדווח על דברים שראה בזמן עבודתו רק אם הם מהווים סיכון ביטחוני או עבירה פלילית".

פרי נשאל גם: "אם שר הולך למועדון חשפנות, לא צריך לדווח על זה?" תשובתו היתה: "לא, זה לא עניין לציבור".

 

עניין מרכזי