ליברמן משבח את הפלסטינים על השת״פ הביטחוני עם ישראל

בצעד אבירי ומכובד הודה היום שר הביטחון אביגדור ליברמן לרשות הפלסטינית ולשוטריה על הסיוע שהוענק לחילוץ החייל והחיילת שנקלעו אתמול לג׳נין. היום הוחזר לישראל כלי הנשק שניטל מהחייל.

 

במקביל, השמיע ליברמן ביקורת מרומזת על הג׳ובניקים שנכנסו לשטח אסור תוך התעלמות מהשלטים ובהסתמכות על הווייז. מפעילי ווייז הגיבו על התקרית בציון העובדה שניתן לחפש יעד תוך ציון העובדה שמתבקש נתיב שאינו בשטח המוגדר מסוכן. היעד המקורי של השניים היה להגיע לעפולה.

 

שר הביטחון אמר ביום שלישי במהלך סיור בגבול הצפון:

 

״הסיור של היום נועד קודם כל לבחון מה קורה פה בתעשיות הביטחון, נמצא פה איתי המנכ”ל אודי אדם, שבאמת תורם רבות לחיזוק הפריפריה, לחיזוק אותם מפעלים קטנים, בקריית שמונה יש שלושה מפעלים ביטחוניים שמעסיקים מאות אנשים, רובם תושבי קריית שמונה ואנחנו רוצים לחזק ולהבטיח פה פרנסה בכבוד לכל התושבים. מעבר לכך אנחנו כמובן נבחן את כל הנושא של מיגון העורף, אני חושב שכדאי לציין שאחרי שנים רבות ואחרי מאמץ לא מבוטל סיכמתי עם שר האוצר, הקצבנו 150 מיליון שקל, מחוץ לכל התקציב, לנושא של מיגון העורף פה בצפון וזו בהחלט אחת הסוגיות שאנחנו בוחנים כרגע בסיור הזה. אני מקווה שאנחנו פה נוכל לקדם את הדברים כפי שאמרתי, כל הנושא של החוסן הלאומי, התעסוקה, קצת יותר השקעות בדברים נוספים.”

ש: התייחסות לגבי האירוע אתמול בג’נין עם שני החיילים?

שר הביטחון: “קודם כל תודה שהחיילים נמצאים בריאים, אי אפשר להגיד שלמים, עברו אירוע לא פשוט, אבל בסופו של דבר החיילים והחיילת נמצאים כולם בחיים. לגבי שיתוף פעולה והתיאום הביטחוני אז ראינו את תוצאות, פה מגיעה כמובן גם מילה טובה לאותו תיאום ביטחוני וגם לשוטרים הפלסטינים, אבל גם הפלסטינים מבינים שתיאום ביטחוני זה אינטרס הדדי וזה אינטרס משותף, לכן גם הם וגם אנחנו משמרים את התיאום הביטחוני וגם החיילים, וגם העובדה שהנשק הוחזר לפנות בוקר גם זה אומר על תיאום ביטחוני עמוק בשטח ואני מקווה שזה יישמר.”

 

ש: שמענו את המסר הרוסי בסוף השבוע לישראל לא לנקוט בצעדים שיערערו את המצב, האם זה אומר שישראל תוגבל בעתיד מלפעול בסוריה כמו שפעלה בסוף השבוע?

שר הביטחון: “כמו ששמת לב אני השתדלתי לא לדבר בימים האחרונים, אני לא חושב שהזמן לדבר זה הזמן לעשות ואני לפחות מנסה להתמקד בעשייה. אנחנו מנהלים את העניינים גם בנחישות וגם באחריות, אין שום מגבלות ואנחנו לא מקבלים שום מגבלות, פעלנו בצורה נחושה וצריך להבין שלכל צעד שאנחנו נעשה פה קודמת עבודה רבה.

 

״הכל צריך לעשות באופן מדויק, מתוכנן, מחושב, אנחנו נגיב על כל פרובוקציה, אנחנו נמשיך להגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים שלנו ובכלל. אם אני רוצה לעשות פרפרזה על הפתגם הידוע- ‘זה לא הזמן לנבוח, זה הזמן לנשוך’ ואנחנו ננשוך חזק, אני מקווה שלא נצטרך לעשות את זה.”

 

ש: אתה הובלת בזמנו, וגם רה”מ עכשיו, את הקשר עם רוסיה, אפשר לראות את הקשר הזה יותר חזק, פחות חזק בימים הקרובים?

שר הביטחון: “כל צד רואה את התמונה אחרת, אבל יחד עם זה בשנים של מלחמת אזרחים בסוריה הצלחנו להימנע מחיכוך ישיר וזה גם הישג בפני עצמו.”

 

ש: אתה מרוצה מתפקוד ארה”ב בסוריה ובלבנון?

שר הביטחון: “הם לא מבקשים את העצות שלנו וקטונתי מלתת להם עצות איך לנהל את ענייני הביטחון ומדיניות החוץ שלהם, אבל בהחלט אנחנו מאוד מרוצים מהגיבוי שארה”ב נתנה למדינת ישראל.”

 

עניין מרכזי