אין בחירות מוקדמות וביבי מסתלבט על גבאי בכנסת

נתניהו הצליח למצוא נוסחת פשרה בין ליברמן לחרדים, כזו שתמנע (בינתיים) הכרזה על בחירות מוקדמות. איבט, שביקש להימנע בכל מחיר מבחירות במועד הזה ובעיקר מסיום כהונתו כשר ביטחון, נכנע למעשה ובכך הקואליציה ממשיכה לתפקד על כרעי תרנגולת ובצל חקירות המשטרה.

 

הפתרון הוא באמצעות מתן חופש הצבעה סיעתי על חוק הפטור מגיוס – הלא הוא חוק ההשתמטות. החוק מועלה להצבעה בקריאה טרומית. לנדבר ממפלגתו של נתניהו תורשה להצביע נגד ולא תפוטר.

 

לאחר האישור של חוק ההשתמטות יעבור תקציב המדינה בשלוש קריאות. חוק הלאום הלאומני יועלה גם הוא להצבעה בקריאה ראשונה עוד השבוע.

 

להלן נוסח ההסכם שמנע את פיזור הכנסת:

1. ועדת השרים לחקיקה תדון היום בערר של השרה סופה לנדבר ותקבל החלטה לפיה ניתן חופש לכל סיעה להצביע על על הצעת חוק בן צור לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה בכפוף לשני תנאים:

א. כל חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה.
ב. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים.

לא נמסרה ההודעה, תחשב הודעת יו"ר המפלגה כמי שהודיע שהחלטתו להצביע בעד החוק.

 

2. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

 

3. לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם מי מחברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. האמור בסעיף 3 לעיל לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש הסכם זה.

 

4. ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב.

 

יו״ר העבודה, אבי גבאי, המדדה הרחק מאחור בסקרים מן הסתם אינו עצוב במיוחד מאי הקדמת הבחירות. זה כמובן לא מנע מאנשיו לפרסם את הפוסט המתבכיין והצבוע בנוסח הבא:

 

"אזרחי המדינה הם המפסידים מביטול הקדמת הבחירות. היום קיבלנו עוד המחשה לתרבות השחיתות השלטונית, לאבדן העשתונות הערכי ולעמוד השדרה המוסרי הלא קיים של מפלגות הקואליציה, שהסכימו שוב לשמש כבלון החמצן של ראש ממשלה שעסוק בעצמו".

 

"היום גילינו מי באמת מפחד מבחירות. מי באמת בורח ממשפט הציבור. אבל אל תתבלבלו, ימיה של הממשלה הרעה הזו קצרים מאוד. ה'משבר' הבא שנועד לכסות את משבר החקירות הוא רק עניין של זמן".

 

ונתניהו הסתלבט על גבאי בכנסת בעת שמסר על ההסכם שהושג: ״אני שמח שהסומק חזר ללחיים של האופוזיציה. אני שמח שעמדתי בהבטחתי לנסות ולמצוא פשרה שתמנע בחירות מוקדמות מיותרות״.

 

״ולחבריי באופוזיציה: זה היה מפחיד, נכון? אני רואה שהצבע חזר לכם ללחיים. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול כי אם היה בחירות אני הייתי חזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לשם״.

 

עניין מרכזי