ישראל דרשה ודיפלומט אוסטרי הוחזר לארצו בשל לבישת חולצה עם כיתוב נאצי

ישראל אינה מודה רישמית שביקשה משלטונות אוסטריה להחזיר לתחומה דיפלומט המשרת בשגרירות האוסטרית בתל אביב אבל בווינה פורסם כי האיש הוחזר כדי להימנע מתקרית דיפלומטית שעלולה היתה להסתיים בגירושו של האיש מישראל.

 

הדיפלומט המועסק בשגרירות האוסטרית הוא יורגן-מיכאל קלפיך. באוסטריה פורסם צילום שלו כשהוא מסתובב עם חולצה ירוקה שעליה כיתוב של חטיבת השיריון של האס אס הנאצי מתקופת מלחמת העולם השנייה.

 

הדיפלומט הוא חבר מפלגת החירות מהימין הקיצוני המהווה ציר מרכזי בקואליציה השולטת באוסטריה. מפלגת החירות מחזיקה התפקידי מפתח בממשלת אוסטריה ובין השאר היא שולטת על משרד החוץ, משרד ההגנה ומשרד הפנים.

 

על פי פרסומים באוסטריה הדיפלומט ייבחן ואם יימצא שעבר עבירה הוא יועמד לדין. בכל מקרה, קלפיך לא צפוי לשוב לשרת בארץ. ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי ישראל הרשמית אינה משתפת פעולה עם שרים ממפלגת החירות הנחשבת ניאו נאצית בחלק מדעותיה וכי העבודה מול משרדים אלה מתנהלת רק “מול הדרג המקצועי”.

 

מפלגת החירות מנסה להתנער מן העובדה שהוקמה בידי יוצאי הצבא הנאצי או מי שקרובים בדעותיהם לימין הקיצוני באירופה ואולם באחרונה התפרסמו כמה תקריות המוכיחות כי חלק מחברי המפלגה עדיין נטועים  עמוק באידיאולוגיה שקדמה למלחמת העולם השנייה.

 

 

עניין מרכזי