בזבוז מיליונים בשיגורי שווא של טילי כיפת ברזל

במערכת הביטחון בודקים האם מדובר בטעות אנוש קריטית או בתקלת מערכת. בכל מקרה, נגרם נזק של מיליונים לקופת המדינה בשיגורי שווא של עשרות טילים ממערכות כיפת ברזל לעבר מטרות דמיוניות.

 

התקלה המתמשכת אירעה הלילה. תחילה נשמעו אזעקות מתמשכות שהכניסו מאות אלפים לחרדות מיותרות ואחר כך מסיבה בלתי ברורה החל ירי בצרורות חסרי תקדים של ירי טילים לכיוון רצועת עזה.

 

בסך הכל שוגרו יותר מ-20 טילי יירוט שחלקם נפלו בשטחים פתוחים באזור אשקלון. ירי הטילים בא בעקבות אימוני ירי בנשק קל שהיו בתוככי הרצועה מצד כוחות הביטחון של החמאס. הארגון השולט ברצועה פרסם הודעה מיוחדת שבה הבהיר כי לא היה שום ירי לכיוון ישראל.

 

גם דובר צה”ל מסר הודעה סמוך לחצות השוללת ירי לכיוון ישראל מתחומי רצועת עזה.

 

‏תא”ל במיל’ אילן ביטון ששימש מפקד מערך ההגנה האווירית אמר היום ברדיו: “כשאתה נמצא במרכז הבקרה ויש תרחיש של ירי רקטות אל עבר מדינת ישראל אין שם מישהו שיכול להגיד תשמע זה קליע 0.5, בכל המקרים הקודמים אלו היו רקטות. זה אירוע בדיד שלא צריך להוציא מפרופורציה”.

 

זו כמובן תגובה בעלת מרכיבים תמוהים. שהרי אם כך, מי שנמצא מהעבר האחר של הגבול לומד מזה שניתן לגרום לאויב לשגר עשרות טילים לשווא. לא רק שזה גורם נזק ‏‬⁩כספי עצום אלא שסוללות הכיפה מתרוקנות מטילים ואז אפשר לבצע שיגורי אמת הרי אסון.

 

בנוסף לחקירה הנדרשת בישראל ייעשה מאמץ לגרום לתיאום מוקדם בתיווך מצרי כדי למנוע תקריות מיותרות. בישראל בודקים גם האם כיוון רגישות הרדארים גבוהה מדי וכן גם מופעלות האזעקות לעיתים קרובות ללא הצדקה מבצעית. המספר הגדול של אזעקות השווא גורמות לירידת האפקטיביות של ההתראות, שכן התושבים נוטים להתייחס בחוסר רצינות לתופעת חוזרת ונשנית של תקלות והתראות שווא.

 

אגב, על הטרדת השווא של האזרחים אין מקיימים ועדות חקירה כה רציניות כפי שנלקח ברצינות הבזבוז הכספי שאגב מסכן נפשות לעיתים אף יותר מהרקטות שטילי הכיפה אמורים לסכל.

 

עניין מרכזי