בעד ונגד הדחה מגלצ על רקע הגבלת חופש הביטוי

יושב ראש מפלגת העבודה, אבי גבאי מתנגד נחרצות להדחתו של שדרן מתחנת הרדיו הצבאית על רקע חופש ביטוי, זאת גם התבטאותו אינה נושאת חן בעיני רבים, בעיקר בידי מי שהשלטון בידיו.

 

גבאי התייחס לפרשת קובי מידן שהתבטא כי הוא “מתבייש להיות ישראלי” על רקע אירועי עזה. לדברי העומד בראש המחנה הציוני: “אני הכי גאה שאפשר להיות ישראלי, אבל מתנגד נחרצות להדחות על רקע של חופש ביטוי. הנהגה שבטוחה בעצמה ובצדקת דרכה לא מאבדת את הראש אחרי כל התבטאות של איש תקשורת.

 

“מישהו יכול לדמיין את רבין, בגין או שרון מבזבזים אפילו שנייה מזמנם היקר כדי לצקצק על פוסט של אזרח בפייסבוק, גם אם הוא שדרן בתחנת רדיו? מישהו כאן התבלבל בתפקידה של ההנהגה.

כמו רוב אזרחי המדינה אני בטוח במוסריותו של צה”ל וחייליו (הבנים והבנות שלנו למי ששכח) וחושב שצה”ל פעל נכון ושמר על הגבול שלנו כפי שצריך ולכן גם מסוגל להכיל ביקורת ודעות שונות משלי.

 

“גם אם אני לא מסכים עם כל אמירה, אני מתעקש על זכותו של כל אזרח לומר את דעתו. כך זה אמור להיות במדינה דמוקרטית וכך זה יישאר.

 

“ליברמן הוא שר הביטחון ולא משבץ מגישים בגלי צה”ל. זוכרים שפעם שר ביטחון היה מתעסק בביטחון ולא בפלייליסט ובמגישים של התחנה הצבאית?

 

“אחרי עשור של ממשלה שמתעסקת רק בעצמה, הגיע הזמן לפטנט חדש: הנהגה שמתעסקת באזרחים ובדרכים לפתור את הבעיות המטרידות אותם. אגלה לכם סוד: קובי מידן לא אחראי ליוקר המחייה, מחירי הדיור והיעדר האסטרטגיה להתמודדות עם עזה”.

 

חבר הכנסת נחמן שי ממפלגתו של גבאי ומי ששימש דובר צה”ל ומפקד גלי צה”ל דווקא סבור שיש להרחיק את מידן משידור. לדבריו, “ראוי להפסיק את שידוריו בגל”צ בשלב זה. יש לתחנה הזו בעלים, כמו בכל תחנה אחרת, ומותר לבעלים לדרוש מחויבויות מהשדרים”.

 

מפקד גלצ לשעבר ומי שכיהן גם כדובר צה”ל:

חכו קצת עם ההדחה, ההשעיה, ההחרמה והסקילה של קובי מידן. חכו קצת עם השלכתו אל זירת הגלדיאטורים ואל ההמון המוסת. חכו מעט- אולי הוא יבין בעצמו את מעשה הבגידה שלו – ויתאבד לבד ביוזמתו.. לא שווה?

 

רז שכניק מידיעות כתב:

הכוונה לפטר את קובי מידן מגלי צה״ל רק כי הביע את תחושתו בפייסבוק הפרטי שלו שייכת למשטרים טוטליטריים, אורווליאנית לחלוטין, מפחידה. מידן טעה, ברור. אבל האם משפט אחד מוחק את עשייתו, אישיותו, תרומתו לתרבות שלנו? אם יפוטר מידן אני אתבייש להיות ישראלי ברגע הדחתו.

 

מיפי לבני כתבה:

גאה להיות ישראלית ומתביישת במה שהממשלה עושה לנו ולא, הממשלה והמדינה זה לא אותו דבר. זה משפט נכון לכל מה שקורה עכשיו: הפיכת טקס ממלכתי מרגש לממשלתי מפלג, הקמת משטרת מחשבות נגד מי שמתבטא והרס המשטרה שפועלת נגד מי שחוטא.

 

עניין מרכזי