נתניהו מג’נגל בין טראמפ לפוטין באמנות מעוררת התפעלות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוכיח שוב שהוא אמן ענק בכל הנוגע ליכולת התימרון שהוא מגלה בהתנהלותו בזירה הבינלאומית. בימים האחרונים היה זה נתניהו שהצליח לג’נגל בהצלחה מדהימה בין פוטין לטראמפ, בין ישראל לשלטונות לבנון ובין מדינות ערביות מתונות ובראשן סעודיה, שרצו לנעוץ את טיליהן באיראן ובמשטר אסד ונותרו הפעם לטובתן מחוץ למשחק.

 

אפילו טהרן צריכה לשלוח זר פרחים לביבי על האופן שבו התנהלו העניינים בסופו של דבר. בסופו של דבר התוצאה הסופית של שבוע ההתלהמות המילולית הסתכמה בהפצצת נדל”ן חסרת כל משמעות, שלא גבתה כלל חיי אדם ובקושי גירדה את משטר אסד.

 

מי הרוויח ומי הפסיד?

 

#אסד שרד ואפילו התחזק,

#פוטין נותר שליט סוריה האמיתי,

#ארדואן מרוצה – הוא לא הסתבך שלא

לצורך ושליטתו בצפון סוריה התחזקה,

#נסראללה וארגונו לא נשרטו אפילו,

התשתיות הלבנוניות לא נהרסו,

#טראמפ יצא גבר – עמד בדיבורו והפציץ,

#מקרון ותרזה מיי – מנהיגים עם בעיות

פנים בארצם הוכיחו נחישות מסויימת,

#בן סלמן הסעודי התחזק ואיומיו משמעותיים

מתמיד בבחינת “תחזיקו אותי”,

# וביבי שלנו מונע מישראל הסתבכות ימים ספורים לפני טקס הדלקת המשואות הכה חשוב לו ולאשתו.

 

כל אלה מרוויחים.

אז מי הפסיד? הפסידו כל אלה שששו אלי קרב ומעוניינים בהידרדרות שתייצר כאוס. כוחות הרשע מתחזקים תמיד מתוהו ובוהו. הפעם, לא הלך להם. נתניהו עסק בשבוע שעבר בעיקר בסיוע לכל הצדדים לצאת מהעניין כך שכל אחד יכול להציג לקהל היעד שלו הצלחות מדומות.

 

“עניין מרכזי” פרסם בלעדית כל העת על תמרוני נתניהו ועל הפתרון שהוא מטיף לו: הפצצות נדל”ן חסרות משמעות בנוסח שישראל מפעילה מול החמאס בעזה: על כל ירי שולי מדווח דובר צה”ל על “הפצצות ישראליות ברצועה”, שאינן אלא שיחרור פצצות ישנות שתוקפן פג על גבעות חול בלתי מאויישות.

 

נתניהו המציא את זה והסביר לכולם שזה עובד. הם ניסו וזה אכן עבד. צבא סוריה משוויץ שניטרל כמה טילים ואין לו אבידות, טראמפ מתגאה בכלום ושום דבר ומה שהיה הוא שיהיה. גם בטהרן מרוצים, אם כי צריך להישאר בכוננות. להם עוד יש אתנו חשבון פתוח.  באשמתם ומוטב להם לא להסתבך עם ביבי.

 

כי גורל הסכם הגרעין תלוי בראש ובראשונה במה שנתניהו אומר לטראמפ. בחודש הבא ייחרץ הגורל של ההסכם הזה. כדאי לפרסים לפתוח במו”מ אמיתי על פיקוח הדוק יותר גם תעשיית הטילים הבאליסטים מאשר החלופה שעלולה לפגוע קשות בכלכלתם, שלא לדבר על השלכות אחרות.

 

עניין מרכזי