סעודיה מכינה הפתעה: נכונות פומבית לנורמליזציה עם ישראל

ערב הסעודית מאותתת ברצינות על כוונותיה להנהיג נורמליזציה גלויה  עם ישראל כבר בזמן הקרוב. הודעה על כך עשויה להתפרסם כבר בפיסגה הערבית שמתקיימת השבוע בריאד.

 

לקראת הפיסגה הזו מתפרסם היום מאמר מעורר השראה בעיתון הפופולארי “א-ריאד”. כותב המאמר הוא סגן העורך,  אחמד ג’מיעה, ובו הוא חושף כי הפיסגה צפויה לקבל ״החלטות היסטוריות” בדבר הסכם שלום עם ישראל.

 

עוד נכתב כי מי מנציגים הערביים שיתנגד טועה ובעצם יהיה אחראי על כישלון אפשרי של מניעת ההתפשטות האיראנית בתוככי העולם הערבי באזור.

 

יצויין כי איראן אינה ערבית ותושביה, הגם שהם מוסלמים שיעים, אינם ערבים. סעודיה ומצרים הן המובילות את המאבק לבלום את איראן המעוניינת להשתלט על המזרח התיכון כולו עד לים התיכון.

 

סגן העורך ג’מיעה לא ציין בדיוק מה תהיינה ההחלטות שיובאו בפני משתתפי הפיסגה וכיצד יהיו שונות מתכנית השלום שהציגה הממלכה בשנת 2001. כתבנו מדגיש כי אין כלל ספק שעיתונאי סעודי בכיר לא כותב דברים חריגים כאלה על דעת עצמו.

 

הדברים מגיעים כשבועיים אחרי הצהרות של יורש העצר הסעודי בן סלמן בדבר האינטרס הסעודי בהשגת הסכם שלום עם ישראל. יודגש כי ברחוב הסעודי קיימת התנגדות רבה להסכם אפשרי עם ישראל אם כי ישנה תמימות דעים כי ישראל יכולה לסייע רבות בבלימת איראן.

 

החלטה מהפכנית, אם תועלה, היא בהמשך היחסים המיוחדים שנרקמו בין נתניהו לראשי הממשל הסעודי בשנים האחרונות. נתניהו אישר למצרים למסור לסעודיה את האיים בפתח ים סוף וישראל מסייעת רבות על פי גורמים זרים במאבק הסעודי נגד בני בריתם של האיראנים בתימן ובמקומות אחרים.

ישראל גם נתנה את הסכמתה לאמריקנים לצייד את הצבא הסעודי במיטב הנשק החדיש ביותר בהיקף של כ-50 מיליארד דולרים.

 

עוד יצויין כי סעודיה לא היססה לאשר לראשונה לחברת תעופה זרה, אייר אינדיה, לטוס מישראל ואליה מעל למרחב האווירי הסעודי.

 

אבינועם פס, עניין מרכזי