מצרים מזהירה את החמאס לא להיגרר להסלמה מול ישראל

כוחות הביטחון נערכים לקראת שבוע הזעם רחב ההיקף, שהפלסטינים מאיימים בו, לקראת יום הנכבה החל ב-15 במאי לציון האסון הפלסטיני לתפישתם עם הקמתה של מדינת ישראל לפני 70 שנה.

 

משרד הבריאות בעזה מסר, כי בסוף השבוע נהרגו שני אנשים נוספים, בהם נער בן 15 בעימותים סמוך לגדר. בסך הכל, טוענים שליטי הרצועה, שנהרגו מאז תחילת המהומות ליד גדר הגבול 49 פלסטינים. רבים מההרוגים הם קטינים שמתו תוך התגרות בלתי פוסקת בכוחות הביטחון או גרימת נזק לציוד של צה״ל.

 

אחרי יום ההפגנות הראשון שבו נהרגו מרבית הפלסטינים, ונוכח הביקורת העולמית, משתדל הצבא לא לירות על מנת להרוג. הצלפים מכוונים בעיקר לגפיים. במסגרת ההיערכות ליום הנכבה תהיה פריסה נרחבת של כוחות הביטחון גם סביב ההתנחלויות, בכבישי הגדה ובערים מעורבות, זאת בנוסף לאזור עוטף עזה.

 

על פי דיווחים ערביים מנסה מצרים להרגיע את ראשי הרצועה. מנהיג החמאס איסמעיל הנייה הוזמן לפגישה מיוחדת עם ראש המודיעין המצרי. הנייה הגיע לקהיר מלווה בשניים מבכירי החמאס כדי לשמוע אזהרות מפורשות לקראת ההפגנות. לדברי מקורות ערביים, המצרים מתווכים בין הישראלים לפלסטינים במטרה לאפשר הפגנה גדולה מצד אחד אבל תוך שמירה על הגבלות באופן שלא יחייב את הצבא הישראלי לפתוח באש חיה.

 

ישראל העבירה לחמאס אזהרות מפורשות כי אם תהיה נהירה המונית במטרה לפרוץ לתחומי ישראל, התשובה הישראלית תכלול גם הפצצות בתחומי הרצועה והשמדת מטרות תשתית שיהפכו את החיים בעזה לעוד יותר קשים.

 

ישראל הזהירה גם את כל הגורמים המתסיסים, בהם ראשי המגזר הערבי הישראלי, את הרשות הפלסטינית ואת העזתים. המתיחות עוברת איפוא מהצפון לכל הארץ לקראת שבוע לא פשוט המצפה לכל העוסקים במלאכה.

 

עניין מרכזי