עשרות הרוגים ומאות פצועים ברצועה תוך חשש להתפרצות אלפים לתחומי ישראל

הפגנת השיבה, כפי שהיא מכונה על ידי הפלסטינים, נערכת במוקדים רבים לאורך גדר המערכת ההפגנה מרכזת רבבות בני אדם ובשעות הצהריים כבר דווח על נפגעים, בהם כמה עשרות הרוגים ומאות פצועים. עד שעות הלילה דווח על יותר מ-50 הרוגים ועל כ-40 פצועים אנוש. בסך הכל דווח על יותר מאלף פצועים.

 

דובר צה״ל מסר אחר הצהריים:

‏כוחותינו סיכלו פיגוע הנחת מטען על-ידי חולייה של שלושה מחבלים חמושים, במרחב רפיח סמוך לגדר. מדובר במוקד הפגנה אלים במיוחד.

 

כוחותינו הגיבו בירי לעבר המחבלים. המחבלים נהרגו. בנוסף כוחותינו תקפו באמצעות כלי טיס עמדת חמאס במרחב ג’באליה לאחר שבוצע ירי לעבר כוחותינו באזור. אין נפגעים.

 

 

צה״ל ערוך בכוחות רבים לקראת אפשרות שאלפים ינסו בו זמנית להסתער על הגדרות במטרה לפרוץ ולעבור לתחום ישראל. בכך מנסים העזתים למחות על המצור המתמשך על הרצועה, מצור שלא השתנה גם לאחר ההתנתקות הישראלית מהרצועה.

 

מצד אחד נעשה מאמץ דיפלומטי גדול לשכנע את מנהיגי עזה לרסן את עצמם ומאידך נערכים כוחות הביטחון לבלימת פלישה אפשרית לתחומי ישראל.

 

הפלסטינים מאיימים לחצות את גדר המערכת ולהסתער לעבר תחומי ישראל בעוטף עזה. החמאס אמנם הודיע כי אין כוונה להתעמת עם אזרחים או לפלוש לישובי העוטף אבל בישראל לא יניחו לפלישה להתרחש מחשש לאיבוד שליטה.

 

החמאס הודיע שיעד הפלישה הן עמדות של צה״ל ומתקנים צבאיים, בישראל יעשו הכל כדי להימנע מפגיעה בהמונים. לשם כל גוייסו אמצעים מגוונים לפיזור הפגנות. מכבאיות ועד למטוס הסופר טאנקר שאמור להציף את המפגינים במים במקרה חירום.

 

במקביל, דווח על השלכת רבבות כרוזונים מהאוויר ברחבי הרצועה. בכרוז נאמר:

“חמאס מנצל אתכם כדי להסתיר את כישלונותיו ומסכן אתכם ואת בני משפחותיכם. צה”ל ערוך לכל תרחיש ויפעל מול כל ניסיון פגיעה בגדר הביטחון או איום כלפי הכוחות או אזרחי ישראל.

 

״אל תהיו בובות בידיו של חמאס שמנצל אתכם. היזהרו מפני התקרבות לגדר הביטחון ומפעילי טרור ומפרי סדר הנוקטים באלימות. תשמרו על חייכם ותפעלו לבנות את עתידכם”.

 

במקביל נחנכה השגרירות האמריקנית בירושלים. הטקס היה שבלוני ולא מרגש במיוחד למרות המשפטים הנאצלים שהושמעו. הדמות הבולטת בשידור הישיר היה איש הקזינו ופטרונו של ביבי שלדון אגלסון.

 

ממשיכים לעקוב ולדווח.

 

עניין מרכזי