טורקיה ודרום אפריקה החזירו את שגריריהן מתל אביב

ארצות הברית מונעת קבלת החלטת גינוי נגד ישראל במועצת הביטחון של האומות המאוחדות. התקשורת העולמית, מלאה בצילומים קשים ובדיווחים על הסבל הפלסטיני ברצועה. בכך השיגו שליטי עזה את מבוקשם גם במחיר הקרבת עשרות מאזרחיהם. ישראל מאפשרת, למרות המתיחות, מעבר סחורות, בעיקר דלקים ותרופות, לרצועה במעבר כרם שלום.

ההערכה בישראל היא שהמתיחות עדיין לא הסתיימה וכי צפויות התנגשויות נוספות. הצבא ערוך בהתאם.

קודם דיווחנו: שליט טורקיה, ארדואן, מחזיר את השגריר הטורקי מתל אביב בעקבות הריגת עשרות מפגינים ופציעת אלפים בידי צה”ל בגבול הרצועה. בהפגנות נהרגו ביום שני לפחות 55 אזרחים וכ-2,400 נפצעו. בהפגנות שנערכו במוקדים שונים לאורך גדר הגבול השתתפו כ-40 אלף עזתים.

|

המגזר הערבי הודיע על שביתה כללית מיום רביעי בשל תוצאות הירי באזרחים הפלסטינים.

השליט הטורקי ארדואן אמר קודם לכן,  שישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח עם. טורקיה החזירה גם את שגרירה מוושינגטון במחאה על פתיחת השגרירות בירושלים. דרום אפריקה הודיעה גם היא על החזרת השגריר מישראל.

מדינות רבות בעולם גינו בחריפות את מה שנראה להן שימוש מופרז בנשק כלפי אזרחים מפגינים. נשיא צרפת מקרון אמר שיפעל בנושא בשיחות עם כל הגורמים המעורבים. לעומת זאת, הבית הלבן גינה את החמאס והכיר בזכותה של ישראל להתגונן מפני המון המנסה לפרוץ את גדר הגבול ולחדור לתחום הישראלי. 


ראש הממשלה נתניהו כינס את ראשי מערכת הביטחון לדיון ביטחוני בעקבות אירועי היום ולקראת הצפוי בימים הקרובים. בתום הדיון הודיע ראש הממשלה: “סיימתי עכשיו התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון, שר הבט”פ, הרמטכ”ל, ראש השב”כ, המפכ”ל וראש המל”ל. הפעולה הנחושה של צה”ל וכוחות הביטחון מנעה פריצה לגבולות ישראל. צה”ל, השב”כ והמשטרה ערוכים בכוחות מתוגברים לכל תרחיש”.

|

חרף ההודעה המיליטנטית הודיעה ישראל כי מעבר כרם שלום נפתח להעברת סחורות, דלקים וציוד רפואי לעזה. הדבר נעשה גם נוכח הביקורת בעולם והדרישה האירופית לצמצם ככל האפשר את הפגיעה ההומניטרית באזרחי עזה שאינם משתתפים בהפגנות.

|

בינתיים נמשכים המאמצים של מצרים, סעודיה וגורמים בינלאומיים נוספים להניא את שליטי עזה מהמך ההפגנות ההמוניות. צה״ל השתמש באש חיה כדי לפגוע במפגינים בעת שניסו לחדור לתחום הישראלי. מדובר במהומות חמורות בעלות תוצאות קשות הגורמות לישראל נזק חמור בזירה הבינלאומית.

|

בהפגנות אלה מפנים העזתים את תשומת הלב העולמית לעובדה שרצועת עזה נתונה במשבר כלכלי חמור, בעוני נורא ובאבטלה מהקשות בעולם. העזתים מסוכסכים עם כל העולם ועם עצמם: הם מרדו ברשות הפסטינית, התנתקו מהמצרים, מפוררים בזירה הפנימית, ונגררים בכל כמה שנים למיני מלחמה עם ישראל שגורמת להם רק הרס וסבל. למרות כל זאת, העזתים ממשיכים בשלהם ללא שנראה פתרון באופק.

|

להלן הודעת צה״ל:

צה”ל פועל וימשיך לפעול באופן נחוש כנגד אירועי הטרור הנרחבים המובלים באופן מתוזמן על-ידי ארגון הטרור חמאס. כל פעולת טרור תענה בתגובה חריפה.
כוחותינו נחושים לממש את משימת ההגנה על ריבונות המדינה ועל אזרחי ישראל.

מצורף סיכום נתונים על אירועי היום:
שיא המפגינים היום: כ- 40,000
מוקדי הפגנה: 13 בשיא.

רשימת אירועי היום שהתרחשו במהלך הפרות הסדר האלימות:

11:30 ריצה המונית של מאות מפירי סדר לגדר בצפונית, כולל טיפוס על הגדר במספר נקודות.
12:53 פיצוץ חמישה מטעני צינור בצפון הרצועה.
12:58 פיצוץ מטען חבלה בצפון הרצועה.
13:15 סיכול הנחת מטענים ע”י חולית מחבלים שפתחה בירי לעבר כוח צה”ל (4-6 מחבלים) בדרום הרצועה. הכוח הגיב בירי.
13:30 ירי לעבר הכוחות בצפון הרצועה.
13:45 ירי לעבר הכוחות בצפון הרצועה (8 מחבלים), בחסות הפרות הסדר. הכוח מגיב בירי.
*13:50 תקיפת עמדת חמאס על ידי כלי טיס בצפון הרצועה.*
14:09 שלושה פיצוצי מטענים, בדרום הרצועה.
*14:10 תקיפת עמדת חמאס על ידי כלי טיס בצפון הרצועה.*
14:13 זריקת בקבוק תבערה לעבר הכוחות בדרום הרצועה.
*14:15 תקיפת עמדת חמאס על ידי טנק בצפון הרצועה.*
14:49 זריקת בקבוק תבערה לעבר הכוחות בדרום הרצועה. הכוח השיב באש.
15:10 פיצוץ מטען בצפון הרצועה.
*15:26 תקיפת 5 יעדי חמאס על ידי מטוס קרב בצפון הרצועה.*
*17:04 תקיפת עמדת חמאס על ידי טנק בצפון הרצועה.*
*17:25 תקיפת 3 יעדי חמאס על ידי מטוס קרב בצפון הרצועה.*
19:02 ירי לעבר הכוחות בדרום הרצועה. בתגובה בוצע ירי טנק לעבר עמדת תצפית.

עפיפונים: 25, מתוכם 17 עם חומרי בערה
שריפות בשטח ישראל: 23 מוקדים.

עניין מרכזי