ישראל נתונה בלחץ בינלאומי בעקבות אירועי עזה

ישראל מתמודדת כבר יומיים לא רק בשטח עם מפירי סדר ברצועה ובגדה אלא גם בזירה הדיפלומטית העולמית. המאבק בשתי הזירות קשה ולא פשוט התימרון בו.

 

ביממה האחרונה נרשמו גינויים חובקי עולם לישראל לאחר הריגתם של עשרות מפגינים פלסטינים בתחום רצועת עזה ופציעתם של אלפים. הגינויים מגיעים בעקבות הדיווחים בתקשורת העולמית על המתרחש ברצועה ועל המצור שהוביל להפגנות הענק. הרצועה מכונה בעולם״גטו עזה״ והתקריות עם צה״ל מכונות בכותרות ״הטבח בעזה״.

 

טורקיה, שהחזירה את שגרירה מישראל, הורתה ביום שלישי על גירושו של השגריר הישראלי באנקרה שהוכרז פרסונה נון גרטה, אישיות בלתי רצויה. בתגובה גירשה ישראל את הקונסול הטורקי בירושלים. אנקרה הגיבה החמרה נוספת של המצב בגירושו של הקונסול הישראלי באיסטונבול.

 

ממשלות בלגיה ואירלנד זימנו את השגריר הישראלי במטרה למחות נמרצות על הרג המפגינים. דרום אפריקה החזירה גם היא את השגריר שלה.

 

ישיבת מועצת הביטחון החלה בדקה דומיה לזכר קורבנות התקרית. הגינויים למדיניות ישראל היו חריפים ואלמלא ההגנה האמריקנית המצב היה קשה. גם איראן הצטרפה למגנים ודרשה חקירה בינלאומית של האירועים שהיא מגדירה פשעים נגד האנושות.

 

ישראל לעומת זאת הודיעה כי חלק מן ההרוגים הם בעלי עבר ביטחוני וכי באמצעות הירי סוכלו פגיעות בתחומי ישראל ובחיילי צה״ל. ישראל מאפשרת הזרמת ציוד רפואי וסחורות נוספות לרצועה.

 

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחומרה להצהרות הסולטן ארדואן:

 

לפנות ערב ביום שלישי נמסר מצה״ל:

‏לאורך גדר המערכת ברצועה מתקהלים כ-4,000 מפרי סדר אלימים ב-5 מוקדים, המשליכים בקת”בים לעבר הגדר ולעבר כוחותינו, ומבעירים צמיגים כדי להבעיר שרפות בשטח הארץ ולפגוע בכוחותינו. הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי ובהתאם להוראות הפתיחה באש.

ביום השני להפגנות נרשמו שני מקרים של מות מפגינים אחד ברצועה ואחד בגדה.

 

עניין מרכזי