האו”ם חוקר חשד שישראל ביצעה פשעי מלחמה בדיכוי ההפגנה בעזה

ישראל ממשיכה להתמודד עם תוצאות הריגתם של יותר מ-60 פלסטינים בהפגנות שהיו לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. היום כבר מודים במערכת הפוליטית כי ישראל כשלה חמורות בהסברת מהליכיה בזירה הבינלאומית כיוון שהסתמכה על כך שבזירה התקשורתית הפנימית ממילא לא קיימת אופוזיציה לשום מהלך כוחני של ישראל.

 

כתוצאה מירי הצלפים לעבר המפגינים פרץ המשבר החמור עם טורקיה, גם דרום אפריקה החזירה את שגרירה להתייעצויות ונציגים ישראליים נקראו ברחבי תבל לשיחות גינוי חריפות. הרחיקה לכת מועצת זכויות האדם של האומות המאוחדות שהחליטה ביום שישי על פתיחת חקירה בינלאומית נגד ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה כביכול שהצבא ביצע ירי צלפים והרג כמות גדולה של מפגינים ששהו בשטחם. אלפים נפצעו בהפגנות. 

 

ארצות הברית ואוסטרליה היו היחידות שהתנגדו להחלטה לפתוח בחקירה נגד ישראל. 

 

 בין המדינות הנמנעות היו בריטניה, גרמניה, הונגריה, גאורגיה, יפן, אתיופיה, קניה, פנמה וקוריאה הדרומית. בישראל פורסמו דברי גינוי להחלטה. נתניהו: “ישראל דוחה בתוקף את ההחלטה שהתקבלה על ידי רוב אוטומטי אנטי-ישראלי, שתוצאותיה ידועות מראש. מדינת ישראל תמשיך להגן על אזרחיה וחייליה כפי שמקנה לה זכותה להגנה עצמית”. השגרירה הישראלי במועצה אמרה בדיון:  “הדיון במועצה הוא הצורה הגרועה ביותר של האובססיה האנטי-ישראלית. אנחנו לא רואים את אנשי עזה כאויבינו, וישראל מתחרטת מאוד על כל אובדן חיים של אזרחים. ישראל התנתקה מעזה באופן חד-צדדי. אין בעזה שום כיבוש, זה מיתוס״.  

שגריר ישראל לאו”ם דני דנון: ״ביום שבו המועצה תחקור את פשעי המלחמה של החמאס היא תוכל להיקרא מועצת זכויות האדם”.  יו”ר מועצת זכויות האדם: ״ישראל מפרה בשיטתיות את זכויות האדם של הפלסטינים, וכי 1.9 מיליון תושבי הרצועה כלואים בשכונת עוני רעילה מלידתם ועד מותם. האירועים המזעזעים האחרונים לא הפכו אף אחד מהצדדים ליותר בטוח. סיימו את הכיבוש – והאלימות וחוסר הביטחון ייעלמו ברובם”.

משרד החוץ מסר בתגובה כי “בניגוד גמור לטענות הנשמעות במועצה, הרוב המוחלט של ההרוגים בצד הפלסטיני הם פעילי חמאס, כפי שראשי ארגון הטרור אמרו בקולם” וכי “ישראל דוחה בתוקף כל טענה לפיה כוחות הביטחון שלה פועלים באופן לא חוקי בעת מילוי משימתם להגן על גבולות ישראל ואזרחיה”.